V Otwockie Warsztaty Muzyki Liturgicznej

- To nie był koncert, to było misterium. A misterium jest czymś więcej niż koncertem - tymi słowami w niedzielny wieczór ks. Krzysztof Wojda SAC, proboszcz parafii Ducha Świętego w Otwocku, dziękował za koncert pieśni pasyjnych zatytułowany „Słońce nagle zgasło”, który był finałem V Otwockich Warsztatów Muzyki Liturgicznej.

Wnętrze kościoła tonęło w półmroku. Delikatne, zmieniające barwy światła rozświetlały tylko nawę główną. Reflektory skierowane były także na grupę ubranych na czarno osób stojących wokół ołtarza. To członkowie zespołu Deus Meus oraz prawie 70-osobowy chór składający się z uczestników warsztatów. Atmosfera skupienia i modlitwy. To słowo i dźwięki były tego wieczoru najważniejsze.

Było to także wejście w wielkopostny czas misterium Męki Pańskiej. Zgromadzeni usłyszeli pasyjne pieśni liturgiczne zaśpiewane w czterogłosie. Większość z nich (m.in. „Jezu Chryste, Panie miły”, „Ach, mój Jezu” czy „Święty Boże”) było tradycyjnymi utworami zharmonizowanymi przez Marcina Pospieszalskiego, który tego wieczoru prowadził połączone chóry. Wykonanie poszczególnych pieśni, w tym przejmującej kompozycji Wojciecha Konikiewicza do słów Antoniny Krzysztoń „Słońce nagle zgasło”, poprzedzone było recytacją fragmentów opisujących mękę i śmierć Jezusa Chrystusa i pochodzących z prozy Romana Brandstaettera.

Muzyczny wstęp do kilku utworów zagrały także skrzypce, altówka i psałterion. Połączenie wszystkich tych elementów dawało niezwykłe, poruszające doświadczenie – piękna i mocy płynącej z muzyki. - Życzę aby to wysłuchane misterium pozwoliło nam głębiej, piękniej przeżywać każdy dzień Wielkiego Postu – mówił ks. Krzysztof Wojda SAC na pożegnanie.

To niezwykłe muzyczne wydarzenie stanowiło zwieńczenie trzydniowych (trwających od piątku 27 lutego do niedzieli 1 marca) V Otwockich Warsztatów Muzyki Liturgicznej. Stały się one już lokalną tradycją. Po raz kolejny odbywały się w gościnnych progach parafii pw. Ducha Świętego. W tym roku to muzyczne spotkanie poprowadzili Lidia i Marcin Pospieszalscy, od lat związani z nurtem muzyki chrześcijańskiej.

Warsztatowy czas jest zawsze bardzo intensywny, zaplanowany szczegółowo niemal co do minuty. Wielu spośród ponad 60 uczestników tegorocznych spotkań pojawiło się tu w Otwocku po raz kolejny. Śmieją się, że są niemal weteranami i przyznają, że na takie warsztaty chce się po prostu wracać. Patrzą na siebie z uśmiechem i z pewnym zadziwieniem: jak to możliwe, że widzieli się aż rok temu? Otwockie warsztaty gromadzą ludzi w bardzo różnym wieku, a to sprawia, że każdy może poczuć się na nich dobrze. Wszystkich łączy jedno – muzyczna pasja.

Trzydniowe spotkania są ciekawym doświadczeniem, ponieważ dają możliwość osobistego poznania twórców współczesnej muzyki liturgicznej. Dają szanse uczestniczenia w kameralnych zajęciach prowadzonych przez artystów i fachowców, wysłuchania ich rad i wskazówek dotyczących nie tylko emisji głosu, ale także tego, co jest dla nich w muzyce liturgicznej najważniejsze.


Marcin i Lidia Pospieszalscy mówili uczestnikom tegorocznych spotkań, że to tekst jest w muzyce liturgicznej najistotniejszy. Powinniśmy więc robić wszystko, by muzyka, która niesie Boskie słowa poruszała słuchaczy, by wywoływała w nich emocje, wciągała ich w historię, którą słyszą. Niezbędna jest więc świadomość tego, co śpiewamy – tłumaczyli.

Swoim doświadczeniem podzielił się także o. Wojciech Dudzik OP, który wygłosił dla warsztatowiczów konferencję, a także przewodniczył sobotniej Mszy świętej. - Jeżeli muzyka liturgiczna porusza moje emocje, to należy odczytywać to jako coś dobrego, jako sposób, w jaki Bóg przychodzi do mnie. Nie należy więc wstydzić się wzruszeń czy łez, które taka muzyka w nas powoduje – mówił dominikanin.

Marcin Pospieszalski w czasie prób zakrzykiwał co jakiś czas „Ahoj przygodo!” Wciągał w ten sposób wszystkich bez wyjątku w proces harmonizacji i uczestniczenia w muzycznej improwizacji. Niektóre z pieśni zyskiwały tym samym jedyne i niepowtarzalne oblicza. Takie coś wydarzyło się także w czasie finałowego koncertu. Pieśń „O Matko miłościwa” stała się tętniącą niespodziankami improwizacją. A chór dał się ponieść dyrygentowi.

Hanna Sawicka

foto: Jakub Krawczyk

Patronat honorowy nad koncertem objął Prezydent Miasta Owocka - Zbigniew Szczepaniak.

Organizatorami koncertu były: Parafia Ducha Świętego w Otwocku, Chór MeloDeus, Stowarzyszenie Polskiej Muzyki Chrześcijańskiej MuzaDei oraz Miasto Otwock.

Partnerami koncertu zostali: Niebo w Mieście, Funadcja zaNim oraz Fundacja Chrześcijańskie Granie. Koncert objęli patronatem medialnym: Radio Warszawa, Gość Niedzielny, Chrześcijańskie Granie - sklep z muzyką chrześcijańską. 

Otwockie Warsztaty Muzyki Liturgicznej organizowane były przez: Stowarzyszenie Polskiej Muzyki Chrześcijańskiej MuzaDei, Miasto Otwock, Parafię Ducha Świętego w Otwocku oraz Chór MeloDeus.

Lidia Pospieszalska - kompozytorka, wokalistka, absolwentka wydziału jazzowego Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku wokalnym oraz geografii na Uniwersytecie w Poznaniu. Komponowała dla takich zespołów jak: New Life'm, Deus Meus czy Zakopower, a utwory współtworzone z mężem Marcinem Pospieszalskim wykonywali m.in: Mietek Szcześniak czy Anna Maria Jopek. Śpiewała na płytach Deus Meus, Rodziny Pospieszalskich, zespołów Raz Dwa Trzy, Tie Break, Full Power Spirit oraz Janusza Radka. Wydała także swoją solową płytę „Inaije”. Prowadzi warsztaty muzyczne organizowane przez wspólnotę Dobry Duch, Dobra Muzyka. 

Marcin Pospieszalski - multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Absolwent studiów w zakresie aranżacji i kompozycji na wydziale jazzowym Akademii Muzycznej w Katowicach. Gra w wielu zespołach, komponuje i aranżuje muzykę do filmów fabularnych, spektakli telewizyjnych, teledysków oraz dla wielkich imprez muzycznych i widowisk, m.in. koncertów papieskich. Współtwórca zespołu New Life'm. Współpracował z wybitnymi polskimi i zagranicznymi artystami jazzowymi (m.in.: Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko, Anną Marią Jopek, Randy Breckerem czy Jimem Beardem). Producent muzyczny płyt zespołu „Deus Meus” (Hej Jezu, Mój Jezus, Jahwe, Pieśni wielkopostne) oraz współproducent płyt zespołów "New Life'm" i "Arka Noego". Jest basistą zespołu 2Tm 2,3. Prowadzi warsztaty dla muzyków oraz warsztaty muzyki liturgicznej.

 

o. Wojciech Dudzik OP – dominikanin, pracuje obecnie w sekretariacie Polskiej Prowincji Dominikanów, członek redakcji miesięcznika „W drodze”, opiekun grupy przygotowującej dorosłych do bierzmowania, mieszkaniec warszawskiego klasztoru św. Jacka. Członek chórów uczestniczących w nagraniach płyt wydanych przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny: „Jezu, Śliczny Kwiecie”, „Niepojęta Trójco”, „Pieśń o nadziei”.