Spalacze tłuszczu – efekty, skutki uboczne czy warto stosować?

Żyjemy w czasach, kiedy coraz większe znaczenie ma dla nas dbanie o sylwetkę. Najlepszym tego dowodem jest stale zwiększającą się liczba osób uczęszczających na siłownię oraz mijający nas w parku biegaczy. Równie duży skok popularności przeżywają produkty FIT oraz suplementy, w tym termogeniki. Przyjrzymy się dzisiaj jednemu z najpopularniejszych suplementów stosowanych przez osoby starające się osiągnąć wymarzoną formę, czyli spalaczom tłuszczu.

Czym są spalacze tłuszczu?

Spalacze tłuszczu to substancje, które pomagają w chudnięciu, zmniejszaniu procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie oraz poprawiają ogólną jakość treningów. Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, nie są to jednak cudowne tabletki (lub proszek), który sprawia, że tracimy tłuszcz i poprawiamy swoją formę bez diety oraz ćwiczeń.

Spalacze to nie zawsze te same suplementy. Mogą zawierać szereg różnych składników, w zależności od marki i rodzaju spalacza tłuszczu (pigułki lub proszek). Kluczową rolą składników stosowanych w spalaczach tłuszczu jest stymulowanie reakcji hormonalnych w organizmie, przyśpieszanie rozkładu tłuszczu oraz wykorzystywać go jako źródło paliwa. Jednym z najczęstszych składników w spalaczach tłuszczu jest kofeina, która zwiększa poziom hormonu epinefryny. Wzrost tego hormonu może prowadzić do rozpadu kwasów tłuszczowych, które są uwalniane do krwiobiegu w formie głównego dostarczyciela energii. Mieszanka składników stosowanych w spalaczach tłuszczu zapewnia szybkie zwiększenie energii, a w niektórych przypadkach może również pomóc w tłumieniu apetytu. Jednym z głównych składników spalaczy, obok kofeiny, jest L-karnityna.

L-karnityna – odgrywa kluczową rolę w produkcji energii poprzez transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów komórek. Mitochondria działają w naszych komórkach jak silniki, spalając tłuszcze, aby stworzyć użyteczną energię. Nasze ciało może produkować L-karnitynę z aminokwasów lizyny i metioniny, jednak dopiero przy spożywaniu jej w formie suplementu doświadczamy widoczne efekty.

Jakie efekty dają spalacze tłuszczu?

Efekty, których możemy się spodziewać po zastosowaniu spalaczy tłuszczy, są zależne od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, co robimy poza przyjmowaniem suplementu, tzn. diety oraz ćwiczeń. Zazwyczaj jednak, w wyniku zwiększenia energetycznego zapotrzebowania organizmu o nawet kilkanaście procent, spalacze tłuszczu pomagają zrzucić kilka, a nawet kilkanaście dodatkowych kilogramów. Trzeba jednak zaznaczyć, że ich działanie jest skuteczniejsze w przypadku szczuplejszych osób, dlatego warto po nie sięgać dopiero w końcowej fazie redukcji.

Skutki uboczne spalaczy tłuszczu

Jak do tej pory działanie spalaczy tłuszczu mogło wydawać się perfekcyjne- lepsze samopoczucie, utrata wagi i wręcz nadmiar energii. Z drugiej jednak strony istnieje pewne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Ważne jest jednak to, że wcale nie muszą one wystąpić- stosując suplement zgodnie z zaleceniami, znacznie zmniejszamy na to szanse. Oto lista potencjalnych skutków ubocznych.

 • kołatanie serca,
 • podwyższone ciśnienie,
 • skurcze mięśni,
 • lęki w przypadku osób skłonnych do depresji,
 • nudności,
 • nadmierna potliwość,
 • bezsenność.
 • drżenie rąk

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

To zależy. Jednak w większości przypadków stosowanie spalaczy tłuszczu przez osoby, które chcą dodatkowo podkręcić swój metabolizm, jest bezpieczne. Najważniejszą zasadą jest stosowanie suplementu zgodnie z zaleceniami. Decydując się na zakup spalaczy tłuszczu, trzeba również pamiętać, że jest to suplement, którego można używać tylko przez określony okres czasu. Jeżeli zależy nam jedynie na okresowym schudnięciu na specjalną okazję, to rozwiązaniem mogą być diuretyki, które mają działanie moczopędne. Dzięki temu nasz organizm pozbywa się jej nadmiaru, a nasza sylwetka staje się smuklejsza.

Naturalne spalacze tłuszczu

Spalacze tłuszczu w formie suplementów to naprawdę silne substancje. Czasem wystarczy jednak wprowadzenie do swojej diety naturalnych produktów, które również przycieszą metabolizm i ułatwią proces tracenia na wadze.

 • Produkty z CLA (głównie nabiał)
 • Imbir
 • Kurkuma
 • Cynamon
 • Ocet jabłkowy
 • Zielona herbata
 • Kawa
 • Chili

Podsumowanie:

Spalacze tłuszczu są bezpiecznymi suplementami, które znacznie pomogą spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Nie wiele się jednak zmieni w naszym organizmie bez odpowiedniej diety oraz regularnych ćwiczeń.