• Video
  • Posted

Tomasz Żółtko

Tomasz Żółtko. Muzyk, kompozytor, poeta i publicysta. Jedna z najbardziej barwnych i niekonwencjonalnych postaci współczesnej piosenki autorskiej. Człowiek poszukujący znaczenia słów i ciekawych muzycznych fraz. Zdecydowanie nie interesuje go show.

Stawia na szczery przekaz i wolność artystycznej kreacji. Jak sam mówi czuje się we współczesnym drapieżnym świecie muzycznego biznesu jak dinozaur, ale przecież w tych starożytnych potężnych zwierzątkach było mnóstwo piękna! :) Wiele z piosenek Tomasza Żółtko zmusza do refleksji, głębszego spojrzenia na siebie i otaczającą nas rzeczywistość. Niektóre piosenki jak „Bóg kocha chorych na AIDS” wywołały fale oburzenia i protestów. Jednak nie stroni od autoironii i dowcipu. Z tekstami doskonale współgra aranżacja muzyczna – czasami surowa i oszczędna, czasami bardzo bogata. W swoim dorobku zgromadził dotychczas piętnaście pozycji (tomiki poezji, kasety i płyty CD), z których największy rozgłos przyniósł mu album „Klatka skandalu”. Pochodząca z tego albumu piosenka „Kochaj mnie i dotykaj” przez blisko 30 tygodni gościła w gorącej dziesiątce Muzycznej Jedynki stając się ogólnopolskim przebojem emitowanym na antenie większości polskich stacji radiowych
Krótki zapis wizualny z udziałem   Tomasza Żółtko z którym rozmawiamy po jego koncercie w parafii Ewangelicko-Augsbusrskiej w Częstochowie.