Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/balansbieli/ftp/gospelbox/strona/images/2012/wniebowianki.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/2012/wniebowianki

"Wniebowianki" - muzyczna podróż Deus Meus

Po niecałych dwudziestu latach obecności na polskiej scenie muzycznej, jednego z najstarszych zespołów wykonujących muzykę chrześcijańską ukazuje się ich nowy album. „Wniebowianki„ - bo taki nosi tytuł – są pomostem między dotychczasowymi, a nowymi zainteresowaniami grupy.

Jak mówią sami artyści, tytuł jest próbą nazwania ich modlitw, które wznoszą do Boga, jak rzucane w niebo kwiaty. Muzycy postanowili zmierzyć się z wieloletnim doświadczeniem, które zdobywali przez lata koncertowania i w ten sposób stworzyć coś zupełnie nowego. Dlatego też ta płyta, zasługuje na zainteresowanie.
Na krążku znajdziemy dwanaście zupełnie różnych, indywidualnych utworów. Możemy więc bardzo ogólnie podzielić je na dwie kategorie: praise and worship oraz na utwory pozwalające na chwile skupienia. Muzyczną podróż po Wniebowiankach rozpoczynamy „Psalmem wezwania”, który od samego początku bardzo pozytywnie nastawia nas do całej płyty. Wchodzimy tu w przestrzeń, gdzie serce rwie się by oddać chwałę “po trzykroć świętemu Bogu”. Oprócz Nowej Pieśni idąc dalej napotykamy tytułowe „Wniebowianki”. Delikatny, a przez to kojący głos wokalistki, stanowi idealnie uzupełnienie chóru. Usłyszymy nutę tradycyjnego folkloru, powrócą nam wspomnienia polskiej wsi, a myślami uciekniemy na nabożeństwa majowe. Widoczne są elementy kultury słowiańskiej. Na szczególną uwagę zasługuje również „Duchu Święty, Tchnienie Ojca”. Ukojenie i spokój w jednym. Utwór bardzo osobisty, który zapewne w nie długim czasie zasili śpiewniki wielu wspólnot.

{gallery}2012/wniebowianki{/gallery}

Najwięksi krytycy na pewno dostrzegą na płycie doskonale wkomponowane elementy popu czy smooth jazzu. Zauważalne są również – charakterystyczne dla Deus Meus – nawiązania do kultury, Afryki („Woda porywa mnie”) czy Izraela („Błogosławiony bądź”, „Taka cisza w nas”).
Wisienką na torcie są tutaj: oud, saksofony, waltornie, instrumenty perkusyjne, smyczki oraz inne klasyczne instrumenty.
Płyta jest niewątpliwie zupełnie inna od poprzednich, których mieliśmy okazje słuchać. Być może dlatego, niektórzy fani zespołu, nie odnajdą tu tego, czego oczekiwali". Deus Meus nie są zespołem statycznym. Wciąż szukają nowych przestrzeni, gdzie będą mogli wyrazić to, co obecnie czują i co pozwoli im się jeszcze bardziej rozwinąć. Trzeba nam odkryć ten zespół na nowo.
Sami artyści mówią: „(...)jest to nasz sposób na uwielbienie, nie chcemy nikogo kopiować, nikogo powielać(...)my chcemy to zrobić trochę po swojemu. Wielbić Pana Boga takimi jacy jesteśmy, naszą tradycją i kulturą”.

Arkadiusz Szymczyk

 

Produkcja muzyczna: Marcin Pospieszalski
Wydawnictwo: Bonart Management
Instrumentaliści:
Marcin Pospieszalski - gitara basowa
Michał Starkiewicz – gitary
Kamil Cudzich – perkusja
Tomasz Basiuk - instr. klawiszowe
Łukasz Kluczniak – saksofon
Daniel Pomorski – trąbka
Dawid Kostrzewa – waltornia
Tomas Celis Sanchez - instr. perkusyjne
Gościnnie: Mateusz Pospieszalski – saksofon
Dagmara Gregorowicz – samplery
Jacek Sztuka - harmonijka ustna
Sławomir Kucharski – oud
Chór – Deus Meus

Spis utworów:
1. Psalm wezwania
2. Z okrzykiem radości wracamy na Syjon
3. Wniebowianki Święty wszechmocny
4. Święty Wszechmocny
5. Ten co na niebiosach
6. Duchu Święty, Tchnienie Ojca
7. Resurrexit
8. Bądź wola Twa
9. Błogosławiony bądź
10. Woda porywa mnie
11. Obłok Chwały
12. Taka cisza w nas