Na nowo czyli jak?

Nie tak dawno, bo na początku roku robiliśmy sobie postanowienia noworoczne. Jedni chcieli schudnąć, drudzy rzucić palenie, a trzecich finezja zanosi na wakacje życia. Teraz stajemy na progu Wielkiego Postu. Dla wierzących też jest to czas składania sobie i Bogu duchowych obietnic – będę częściej sięgał po różaniec, codziennie przeczytam fragment z Pisma Świętego albo będę chodzić na Drogę Krzyżową.

Z podpowiedzią na ten czas przychodzi dla mnie zespół Razem za Jezusem, którego płyta „Na nowo” od początku do końca idealnie wpisuje się w moje postrzeganie wielkopostnego nawrócenia. Wszystkie założenia, postanowienia, mają prowadzić mnie do chodzenia za Jezusem, każdego dnia na nowo, za każdym razem.

            W 9 utworach, które odnajdujemy na krążku można znaleźć teologiczne prawdy podaną w ciekawej muzycznej formie, która zachęca nie tylko do śpiewania i grania, ale przede wszystkim do modlitwy. Wszystko za sprawą głębokich tekstów autorstwa głównie ks. Krzysztofa Kralki, To co na mnie robi największe wrażenie na tej płycie to fakt, że kiedy wsłuchujesz się w te utwory to od razu chcesz włączyć się w uwielbienie. Moim ulubionym kawałkiem jest prośba „Prowadź mnie”. Wokal mocny, a zarazem delikatny. Słychać w głosie emocje, prawdę. Czyste wokalizy i do tego wszystkiego w punkt atakowane „góry”. Takich rasowych utworów na tym krążku znajdziemy więcej. Powinny one zawładnąć chrześcijańskimi listami przebojów. Cieszę się, że są rozgłośnie radiowe, które już odkryły fenomen tej chrześcijańskiej formacji uwielbieniowej. Nie wiem jak w słuchaczach, ale w moim sercu po kilkumiesięcznym wsłuchiwaniu się w te teksty i muzykę zrodziło się pragnienie posłuchania solistów i muzyków na żywo. Niech Pan będzie uwielbiony w Pallotyńskiej Szkole Nowej Ewangelizacji w Lublinie i wspólnocie Przyjaciele Oblubieńca, bo to właśnie z tymi przestrzeniami utożsamiany jest zespół Razem za Jezusem.

 

            Na uwagę zasługuje obecność w zespole księży. Wspomnianego wcześniej ks. Krzysztofa Kralki, ale także ks. Piotra Spyry, który gra na instrumentach klawiszowych i odpowiada za te niesamowite aranżacje utworów na płycie. W zespołach chrześcijańskich nie często pojawiają się kapłani. Pomagają od strony duchowej muzykom, ale rzadko angażują się w samo działanie zespołu. Tutaj mamy do czynienia z ewangelicznym „pomnażaniem talentów”, za które obu księżom dziękuję! Wspaniałe jest też to, że w niektórych utworach na płytach pojawia się element spontanicznej modlitwy, dzięki której słuchający ma poczucie, że uczestniczy w spotkaniu, na którym Bóg go dotyka, uzdalnia i uzdrawia. Mnie ten moment poruszył zwłaszcza w pieśni „Dotknij Panie rany mojej”.

            Jestem też bardzo usatysfakcjonowana śpiewnikiem dołączonym do płyty. Nie tylko teksty, ale przede wszystkim chwyty na gitarę, co dla mnie jako dla wieloletniej animatorki muzycznej jest ogromnym ułatwieniem w prowadzeniu modlitwy śpiewem. Cała wkładka okraszona jest również pięknymi zdjęciami z wieczorów uwielbienia. To nie lada sztuka robić takie fotografie podczas tak wyjątkowych spotkań z Bogiem. Każde ze zdjęć oddaje charakter muzyki jaką znajdziemy na płycie. Wszystko na tym krążku jest spójne. Wszystko do siebie pasuje.

 

            Na progu Wielkiego Postu obieram sobie za drogowskaz utwór „Po śladach Twych”. W słowach – wiem, że Ty pierwszy pochyliłeś się pod ciężarem krzyża, by uwolnić mnie – odnajduje motywację do bycia wiernym postanowieniom. Dziękuję zespołowi, że pomaga swoimi charyzmatami odkrywać, że da się na nowo obierać drogę za Jezusem, mimo że wcześniej było ciężko, było pod górkę, było nie po drodze. Zachęcam słuchaczy do odkrycia w głosach solistów: ks. Krzysztofa Kralki, Pauliny Multan, Magdaleny Stopa-Lichograj, Tomasza Wiśniewskiego, tego wszystkiego co śpiewa wasze serce. Odnajdźcie się w tych utworach i niech po spotkaniu z krążkiem „na nowo” także w was zapali się pragnienie pójścia nie tylko w Wielkim Poście na nowo za Jezusem.

            Wojtek, dziękuję Ci za tę płytę i pokazanie tych Bożych szaleńców, którzy mam nadzieję, w GospelBoxie zawitają niebawem i opowiedzą w rozmowie jak rozumieją to chodzenie razem z Jezusem na nowo.

Angelika Sitek