„Niech modlitwa zaniesie Cię do Boga” - Lilia Marii Bober dedykowana bł. Karolinie Kózkównie

„Niech modlitwa zaniesie Cię do Boga” - Lilia Marii Bober dedykowana bł. Karolinie Kózkównie

Nie tak dawno temu, bo 18 listopada, w Kościele katolickim przeżywaliśmy wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny. Ta młoda, 16 letnia dziewczyna poniosła męczeńską śmierć w obronie czystości. Dziś jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Ruchu Czystych Serc. Pamiętając o tej dacie postanowiłam przesłuchać płytę „Lilia” dedykowaną tej wyjątkowej błogosławionej polskiej ziemi. Autorką tekstów i wokalistką jest Maria Bober, która na krążku dzieli się swoją relacją z bł. Karoliną. Einstein mówił, że „Przypadek to Bóg, który przechadzający się incognito”. Od przypadku zrodził się pomysł tej płyty. Przeczytajcie, a potem oczywiście sięgnijcie po 10 niesamowitych utworów, które pomogą wam lepiej poznać życie Kózkówny, która dziś może być wzorem dla młodego człowieka w walce o świętość.

Ks. Zbigniew Kucharski będący asystentem generalnym KSMu w Polsce był w Rzymie na koncercie, podczas którego przyszedł mu do głowy pomysł, żeby stworzyć recital poświęcony patronce wspólnoty. Podszedł do artystki, którą była Maria Bober i zaczęli rozmawiać o bł. Karolinie. Od tamtego spotkania minęły dwa lata i Maria Bober stworzyła teksty, które są rezultatem jej wcześniejszego zapoznania się z postacią błogosławionej. Słowa utworów to również owoce rekolekcji przeżytych przez wokalistkę w Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.

 

Do Marii Bober dołączyli Piotr Niedojadło, który zajął się aranżacją utworów i którego na płycie możemy usłyszeć przy pianinie oraz Grzegorz Pęcak grający na saksofonie. Dla mnie jego obecność na krążku jest fenomenalna. Saksofon podkreśla brzmienie, oddaje emocje, idealnie pasuje do klimatu jaki swoim mocnym, dobrze postawionym głosem stworzyła wokalistka. W całym kraju, ale również poza jego granicami muzyczne trio zagrało już blisko 100 recitali. Płyta z jego zapisem powinna trafić nie tylko do członków KSMu czy Ruchu Czystych Serc, ale do wszystkich którzy chcą bliżej poznać bł. Karolinę. Po pierwszym przesłuchaniu krążka od razu czuć, że teksty są mocno osadzone w teologii, zwracają uwagę nie tylko na aspekt duchowy życia Karoliny, ale również na naszą odpowiedź na miłość Boga. Utwory Dobro, Nadzieja czy Bóg nas nigdy nie opuści są na to świetnym przykładem. Warto również zasłuchać się w tytułowej Lilii. Słychać w niej, że dla Marii Bober, Kózkówna nie jest tylko bohaterką, o której śpiewa, ale że obie panie łączy bliska zażyłość, która rzutuje na muzyczny przekaz i to rzutuje w jak najlepszym znaczeniu tego słowa.

Żałuję jedynie, że płyta nie zawiera tekstów utworów, tak aby słuchający, jak mówiła w świadectwie sama wokalistka, mógł się włączyć do wspólnego śpiewania – wspólnej modlitwy. Samo świadectwo natomiast dałabym już bez podkładu muzycznego. Poza tymi dwoma malutkimi minusikami płytę oceniam bardzo dobrze. Krążek okazał się dla mnie dużym zaskoczeniem, ponieważ przyzwyczaiłam się do innych wykonań piosenek o Karolinie, czy to znanej „Wielka mała radę dała” Magdy Anioł czy też ostatniej ścieżki dźwiękowej z filmu „Zerwany Kłos”. Tym bardziej doceniam wykonanie Marii Bober, które ma swój indywidualny, niepowtarzalny charakter. Słychać, że o Karolinie wokalistka śpiewa po prostu sercem. To się czuję! Mam nadzieję, że po przesłuchaniu tej płyty każdy z Was będzie mógł coś więcej powiedzieć o bł. Karolinie. Niech jej życie i śmierć będzie dla nas zaproszeniem do świętości. Zanim dotrzecie do „Lilii” zatrzymajcie się przy słowach św. Jana Pawła II, które wypowiedział jak podczas beatyfikacji patronki KSMu: „Święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym dla nas i dla naszego zbawienia - to znaczy równocześnie świadczyć o tej godności, jaką człowiek ma wobec Boga. Świadczyć o tym powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie".

Angelika Sitek