Gorzkie Żale przybywajcie

Weszliśmy w wyjątkowy okres muzyczny w Kościele. Od Niedzieli Palmowej trwa Wielki Tydzień i śpiewy sakralne koncentrują się ściśle na misterium męki i śmierci Chrystusa. Nasuwa się więc pytanie czy go słuchać i co śpiewać? Czy muzycy w ogóle proponują nam jakieś płyty? Oczywiście, że tak, ale niestety ze względu na trudność tematyczną, nie chętnie po nie sięgamy. Dziś zachęcam Was do zatrzymania nad przepięknym nabożeństwem wielkopostnym, jakim są Gorzkie Żale.

Jeśli kojarzy Wam się ono ze smutnym zawodzeniem, starszymi paniami, które mniej lub bardziej umiejętnie śpiewają, albo co gorsza z przykrym obowiązkiem, który trzeba spełniać w celu np. przygotowania się do sakramentu bierzmowania, to koniecznie musicie posłuchać wersji Gorzkich Żali Michała Niemca. Ten młody, zdolny organista z Krakowa oddaje do naszych rąk nie tylko muzykę, ale również swoją ogromną wiedzę na temat tego pięknego, choć jeszcze mało znanego nabożeństwa. W swojej publikacji Gorzkie Żale. Tekst. Muzyka. Emocje, akcentuje to co naprawdę ważne w kontemplacji ostatnich chwil Zbawiciela. Niemiec zwraca naszą uwagę, że śpiew "Gorzkie żale przybywajcie" to coś więcej niż tylko ludowa tradycja, prosty wyraz pobożności, ale muzyczno-tekstologiczny fenomen religijny, który pozwala nam lepiej przygotować się do świąt paschalnych.

Każdy znajdzie w jego publikacji coś dla siebie. Ktoś rządny wiedzy o nabożeństwie znajdzie w niej syntetyczny przegląd historyczny pieśni pasyjnej w Polsce. Ktoś inny zainteresowany bardziej pięknym, choć trudnym tekstem Gorzkich Żali, dostanie dokładną jego analizę. Dla wszystkich, którzy nie tylko chcą śpiewać to nabożeństwo, ale również je grać (np. pomoc dla organistów czy animatorów muzycznych) autor podaje analizę muzyczną, Książka zawiera również teksty nabożeństwa z podziałem na poszczególne części. Cała publikacja jest pięknie wydana, a wizerunek Chrystusa magnetyzujący. Książka i płyta ukazały się nakładem wydawnictwa Salwator.

 

Na szczególną uwagę zasługują piękne wykonania hymnów, lamentów duszy nad cierpiącym Jezusem, rozmów duszy z Matką Bolesną. Te wykonania zawdzięczamy samemu autorowi Michałowi Niemcowi i Teresie Grzeszczyszyn. Na płycie znajdziemy również ciepły, kojący głos lektora Przemysława Radzyńskiego. Aranżacje Gorzkich Żali także należą do Michała Niemca oraz znanego nam z projektu Matula, Mateusza Hrynkiewicza.

Polecam ten krążek zwłaszcza w tym wyjątkowym czasie Wielkiego Tygodnia, ale kto powiedział, że dzięki projektowi Michała, nabożeństwo Gorzkich Żali, nie stanie się wam bliskie i nie będziecie po nie sięgać, np. w każdy piątek?

Angelika Sitek