O Miłosierdziu z o. Buksą

Trwa Nadzwyczajny Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, młodzi przygotowują się do obchodów Światowych Dni Młodzieży, podczas których zgłębiać będą sens słów „błogosławieni miłosierni”. W to wszystko wpisuje się również franciszkanin, o. Łukasz Buksa, ze swoją płytą „Miłosierny”.

Ta płyta ma dla mnie dwa oblicza. Niesamowite, że są kawałki, które pomagają w modlitwie, nadają się do słuchania i śpiewania przed spotkaniem z Panem w Namiocie Spotkania. Fenomenalnie oddaje ten charakter utwór „Ojcze nasz”. Modlitwa Pańska znana wszystkim doskonale, ale aranżacja nadaje jej nowe brzmienie, powtórzone Amen, skłania do refleksji czy rzeczywiście w swoim życiu zgadzam się na wolę Bożą. Dla mnie osobiście taką modlitwą, rozmową z Bogiem na tej płycie jest kawałek Miłosierny. Czujesz kiedy słuchasz i próbujesz śpiewać emocje, prawdę. Przede wszystkim wyeksponowane są słowa: Jezu ja ufam Tobie, a strona brzmieniowa intryguje, połączenie fortepianu z elektroniką sprawdziło się znakomicie. W tych modlitewnych kawałkach głęboki głos o. Łukasza, który obejmuje na skali takie dźwięki, o których słuchacz nie wie, że istnieją, przejmuje i wciąga.

Są i takie utwory, które porywają, które mają w sobie masę energii, która trzyma jeszcze słuchacza po poprzedniej płycie o. Łukasza „Możesz więcej”. Jazzujące, soulowe, z flow to coś co przekonuje młodych w tym krążku. Jedziesz autem i samoistnie nucisz „Rozraduj się duszo”. W ucho od razu wpada też utwór „Jezu ufam Tobie”.

Hitem płyty jest oczywiście dodana Koronka do Bożego Miłosierdzia. Całkiem świeża, z łatwą linią melodyczną już sprawdza się na młodzieżowych spotkaniach modlitewnych. W roku miłosierdzia, kiedy bardziej powinniśmy przylgnąć do tej modlitwy, o. Buksa zaraża postawą św. Faustyny i zachęca tą koronką do zawierzenia.

Perełka to konferencja „Droga do szczęścia”. Fajnie, że o. Łukasz zdecydował się ją zamieścić na płycie, bo to kawał wartościowych treści do wykorzystania, pytań do odpowiedzi. No i jest w niej masę zabawnych anegdot. Dowiecie się m.in. kto jest dziewczyną o. Buksy ;­)
Żałuję, że wkładka płyty nie ma tekstów piosenek, ale jest za to instrukcja jak odmawiać, albo śpiewać Koronkę, a to chyba najważniejsze. Niech słuchanie tej płyty będzie dla nas nawiązywaniem bliższej relacji z Miłosiernym.