Nie gra?" - "Współgra"  Kolędowo Mocni w wierze a cappella
foto Karol Chołaszczyński

Nie gra?" - "Współgra" Kolędowo Mocni w wierze a cappella

W tym okresie świąt Bożego Narodzenia słuchałam wielu kolędowych płyt, ale ta zespołu Mocni w wierze wyjątkowa pod wieloma względami i dużo czasu zajęło mi ubranie muzycznego doświadczenia w słowa. Bo czyż nie jest tak, że muzyka musi w nas dojrzeć i niejako przetrawić się? Tutaj było to potrzebne, bo w tym zakrzykanym, głośnym świecie trzeba zwolnić żeby docenić. Co konkretnie? O tym ta recenzja.

Kolędowo Mocni w wierze a cappella to projekt zaskakujący. Zespół zaskoczył nas tym, że do tematu kolęd i pastorałek podszedł bez instrumentów. Kiedy już zaskoczycie się tym, że w tych utworach "nic nie gra" to usłyszycie jak doskonale wszystko "współgra" ze sobą. Nie mam wątpliwości, że nagranie utworu w tak dużym zespole jest nie lada wyzwaniem. A tu te głosy stroją, jest harmonia, jest jedność, mimo czterogłosu. Muzycy piękno Bożego Narodzenia wyśpiewali jak Aniołowie pasterzom. W słuchaniu tego przekazu nie rozproszą nas gitarowe riffy czy perkusja.

  

To co zadziwia na tym krążku to także wybór repertuaru. Każdy z nas doskonale zna polskie kolędy i pastorałki, ale Mocni w wierze idą krok dalej. A nawet o dwa kroki. Sięgają po  utwory ukraińskie i niemieckie. Mocni w wierze, którzy zdobyli II miejsce w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, i top nie były jakim, bo Międzynarodowym doskonale zdają sobie sprawę, że kultura, różnorodność, tradycje to coś w czym możemy odkryć Boga i jestem przekonana, że każdy kto usłyszy choćby Dobryj wecir tobi czy Es kommt ein Schiff też się o tym przekona. 

Dla mnie numer jeden tej płyty jest kolęda Cóż to za Dziecie. Słucham i nasłuchać się nie mogę. Dlaczego? Nie powiem. Przekonacie się sami słuchając najnowszego krążka od Mocnych w wierze.

Nie musicie jednak ograniczać się jedynie do słuchania płyty. Do 2 lutego w Kościele kolędy możemy śpiewać, warto więc wybrać sobie głos i przyłączyć się do tego chóru z mocą. Jeśli będziecie mieć nieco szczęścia, to może uda się Wam i w waszej miejscowości zorganizować koncert kolęd zespołu, bo mimo, że a cappella to Mocni w Wierze aktywni i wciąż z repertuarem w drodze.