Mocni w graniu, mocni w wierze
foto: Kaja Kobylarz

Mocni w graniu, mocni w wierze

Czwarta edycja Debiutów im. Moniki Brzozy przeszła już do historii. 2 marca 2014 r. na scenie warszawskiego Dobrego Miejsca zaprezentowali się: 33, Acoustic Praise, Albo i Nie oraz Mocni w wierze. Podwójnym laureatem tegorocznego konkursu został zespół Mocni w wierze. Jako gwiazda wieczoru wystąpił Kanaan.

Tuż przed godziną siedemnastą aula przy Dewajtis 3 wypełniona była publicznością po brzegi. Koncert rozpoczął występ Marty Ławskiej, która zaprezentowała singiel „Loneliness” ze swojej debiutanckiej płyty. Martę znamy między innymi z udziału w programie X Factor oraz ze współpracy z chórem TGD. 

Prawie pięciogodzinnym zmaganiom konkursowym towarzyszyło jury, w składzie: Marcin Jakimowicz – dziennikarz Gościa Niedzielnego, Darek Ciszewski – dziennikarz i współautor listy „Muzyczne Dary”, oraz Kasia Goszcz – wokalistka i dziennikarka Radia Warszawa. Wykonawcy walczyli o nagrodę w postaci spotu reklamowego w RDM Małopolska, własnego stoiska promocyjnego na Targach Wydawców Katolickich, a także sesji fotograficznej realizowanej przez GospelBox. I chociaż stawką była promocja – rzecz kluczowa dla wszystkich, którzy chcą zaistnieć na rynku muzycznym – atmosfera koncertu określić można jako niezwykle życzliwą i ciepłą. Jak podkreśliła podczas występu Asia Konieczna z zespołu 33: „Wszyscy gramy do jednej bramki”. 

33 to kapela ewangelizacyjna, której działalność sięga 2007 roku. Grają przede wszystkim gospel, z domieszką jazzu, soulu i R&B. Mają na koncie płytę zatytułowaną „Jezus Królem Chwały”. Na scenie Dobrego Miejsca zaprezentowali się jako pierwsi spośród czterech konkursowych zespołów. Od pierwszych słów, które padły z ust wokalistki, aż po ostatnie dźwięki wydobyte z instrumentów, występ 33 był po prostu pięknym modlitewnym wydarzeniem. Asia zjednała sobie publiczność nie tylko szczerością wykonania i siłą osobowości. Tak dobrego wokalu występujące po niej zespoły mogą na razie jedynie pozazdrościć. 

Fantastyczny kontakt z publicznością okazał się domeną nie tylko charyzmatycznej wokalistki 33, ale również pozostałych zespołów. Salezjańska kapela Acoustic Praise z liderem – ks. Marianem Chaleckim – na czele rozbujała słuchaczy prostymi, gitarowymi songami o Janie Bosko. Momentami odnieść można było wrażenie, że panowie z zespołu odrobinę za dużo mówią, a za mało grają (ot, taka kapłańska przypadłość?) Nie przeszkodziło to jednak publiczności, a zwłaszcza jej młodszej części, bujać się beztrosko w rytm muzyki, klaskać, podśpiewywać i wyrażać swój entuzjazm w każdy dostępny sposób. 

Po występie Acoustic Praise organizatorzy pozwolili widowni pozostać w klimatach gitarowych. Na scenie pojawił się zjawiskowy kwartet, składający się z panów w charakterystycznych czarnych krawatach. Albo i nie – bo tak brzmi nazwa zespołu – było bez wątpienia najbardziej oryginalną i wyróżniającą się kapelą Debiutów. Publiczność miała okazję zapoznać się z repertuarem pochodzącym z debiutanckiej płyty zespołu zatytułowanej „Tak”. Gra słów, którą tworzy nazwa grupy i tytuł krążka to zaledwie wstęp do prawdziwej zabawy językiem, obecnej w dojrzałych i momentami nadspodziewanie trafnych tekstach utworów. To ten typ twórczości, którego bardzo brakuje na polskiej scenie chrześcijańskiej, w której wartościowe przesłanie nie zawsze podane jest słuchaczowi na tacy, a puenta (nierzadko dowcipna) czai się ukryta między wierszami. Zespół otrzymał od jurorki Kasi Goszcz kilka uwag odnośnie pracy nad dykcją i wokalem, poza tym jednak jury wydawało się zauroczone występem. Marcin Jakimowicz podkreślił, że oryginalność i powiew nowości jest tym, czego jako oceniający poszukuje najbardziej. Przez krótki moment wydawało się więc, że znamy już zwycięzcę przeglądu. Kolejne minuty koncertu przyniosły jednak  kilka niespodzianek. 

Po akustycznej uczcie zaserwowanej przez Albo i nie przyszedł czas na powrót do atmosfery uwielbieniowej. Finałem konkursowych zmagań miał być występ ogromnego, liczącego w sumie przeszło pięćdziesiąt osób, zespołu ewangelizacyjnego Mocni w wierze. Powstał on przy par. św. Franciszka z Asyżu w Olsztynie, głównie aby posługiwać śpiewem i grą na niedzielnej Eucharystii. Chór, który ze względów organizacyjnych przybył na Debiuty w nieco ograniczonym składzie, wraz z bogatą sekcją instrumentalną, zaprezentował utwory z pogranicza wielu gatunków muzycznych, mieszczących się w szeroko pojętym nurcie praise & worship. I choć można by było mówić o pewnych technicznych niedoskonałościach związanych z wykonaniem, jednej rzeczy zaprzeczyć nie można. Koncert Mocnych w wierze był prawdziwa eksplozją radości, energii i entuzjazmu w wyśpiewywaniu Ewangelii. Chór pod dyrekcją Piotra Serbintowicza dawał z siebie wszystko, a w każdym geście występujących solistów widać było, jak bardzo kochają to, co robią. 

Pracę Mocnych w wierze doceniło zarówno grono jurorskie, jak i audytorium, bowiem zespół wyjechał z Debiutów zgarniając obydwie nagrody: Debiut 2014 i Nagrodę Publiczności. Tę drugą otrzymali dzięki głosowaniu smsowemu, w którym mogła wziąć udział zarówno obecna na sali publika, jak i widzowie telewizji internetowej Dobre Media, która transmitowała cale wydarzenie. Wywiadów z muzykami i informacji koncertowych można było słuchać również za pośrednictwem rozgłośni RDN Małopolska, RDN Nowy Sącz, Radia Warszawa, Radia Nadzieja i Radia eR. Studio festiwalowe poprowadził ks. Piotr Osiński. Rozstrzygnięcie, do kogo powędruje nagroda główna, było w ocenie jury wyjątkowo trudnym zadaniem. W momencie ogłoszenia wyników Marcin Jakimowicz ujawnił, że na ostateczny werdykt wpłynęła refleksja, kogo nagrodziłaby śp. Monika Brzoza, patronka festiwalu, niestrudzona i nieoceniona ewangelizatorka. 

Na zakończenie koncertu, tuż przed ogłoszeniem wyników, zagrała gwiazda wieczoru – zespół Kanaan, z liderem Kubą Kornackim na czele. Kanaan to ubiegłoroczny debiutant, laureat zarówno Nagrody Jury, jak i Nagrody Publiczności. Warto w tym momencie wspomnieć, że podczas całej imprezy nad Aulą im. ks. Popiełuszki unosił się duch modlitwy za Ukrainę. Taką intencję miała krótka modlitwa na rozpoczęcie koncertu, zainicjowana przez prowadzących. Szczególnego znaczenia nabrała ona jednak, kiedy na scenie stanęła Oksana Terefenko, wokalistka Kanaanu, a z pochodzenia Ukrainka, wykonując w sposób niezwykle poruszający utwór „Moje ślady, Twoje ślady”. Ta piosenka stała się punktem wyjścia do spontanicznej, żarliwej modlitwy zawierzenia, poprowadzonej ze sceny na zakończenie koncertu przez członków zespołu. 

Podczas tegorocznej imprezy miało również miejsce inne ważne wydarzenie. Po raz pierwszy zostały wręczone nagrody Przeglądu Chrześcijańskie Granie 2014, którego zwycięzcą został zespól Candoris z parafii św. Zofii Barat w Warszawie. Przegląd odbył się 8 lutego. 

Organizatorami Koncertu Debiuty im. Moniki Brzozy były: Sklep i serwis muzyczny www.chrzescijanskiegranie.pl, Dobre Miejsce oraz Fundacja Salvatti.pl. Imprezę poprowadził nasz redakcyjny kolega Łukasz Sośniak oraz Tomek „Hiob” Karenko – ambasador festiwalu i jego ubiegłoroczny uczestnik.

Olga Utrata