Diecezjalne warsztaty muzycznych ruchu Światło – Życie

W ostatni weekend 9-11 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu miały miejsce Diecezjalne Warsztaty Muzyczne Ruchu Światło – Życie Radom 2011. Brało w nich udział około 80 uczestników z ponad 30 parafii diecezji radomskiej.

To pierwsze, w takiej formie spotkanie, mające na celu podniesienie poziomu schól i zespołów działających na szczeblu parafialnym. Ideą organizatorów było również stworzenie okazji do integracji środowiska muzycznego diecezji oraz nawiązanie dialogu pomiędzy doświadczonymi muzykami a osobami młodymi, nastawionymi na rozwój w tej dziedzinie.

 Zajęcia prowadzone były w trzech sekcjach: wokalnej, oraz dwóch instrumentalnych – gitarowej i klawiszowej. W planie sekcji wokalnej znalazły się ćwiczenia logopedyczne, z emisji głosu, interpretacji tekstu, technik wokalnych oraz zajęcia stricte wokalne. Instrumentaliści natomiast doskonalili swój warsztat oraz tworzyli aranżacje do utworów wykonywanych wspólnie z sekcją wokalną. Wysoki poziom zajęć gwarantowali zaproszeni goście: Wiola Brzezińska, piosenkarka, laureatka „Szansy na sukces”, zwyciężczyni „Debiutów” Festiwalu w Opolu, Piotr Cudzich (odpowiedzialny za sekcję klawiszową) i Witold Góral (sekcja gitarowa), muzycy związani z zespołem New Life`M, Ksiądz Andrzej Zarzycki, instrumentalista oraz aranżer, Małgorzata Gumińska, prezes towarzystwa logopedycznego w Radomiu a także Małgorzata Budzyńska, wokalistka, pedagog i logopeda.

 Spotkanie zorganizowane przez Diakonię Muzyczną Ruchu Światło – Życie, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczestników. Nastawieni na rozwój młodzi ludzie „chłonęli jak gąbka” bogatą wiedzę przekazywaną im przez prowadzących. Organizatorzy zadbali również o to, by stworzyć uczestnikom okazję do jej wykorzystania. W niedzielne przedpołudnie uczestnicy, pod kierownictwem zaproszonych gości, nagrywali płytę. 24 września, uczestnicy warsztatów wspólnie z orkiestrą dętą, wystąpią również na koncercie podczas odbywającego się w Radomiu Apelu Młodych.

Pozytywne opinie, które można było usłyszeć podczas Diecezjalnych Warsztatów Muzycznych Ruchu Światło – Życie potwierdzają, że to strzał w dziesiątkę a imprezy tego typu są diecezji radomskiej bardzo potrzebne.

Agnieszka Fedorowicz