V Pallotyńskie Dni Młodych

„Z Bogiem!”

 To hasło tegorocznego V Pallotyńskiego Spotkania Młodych, które odbyło się 26-27 sierpnia 2011 r. w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie k. Warszawy.

Uroczyste powitanie wszystkich uczestników Spotkania i prezentacja grup odbyły się pierwszego dnia o godz. 11.00 na scenie przy Kościele. Po obfitym obiedzie rozpoczęły się warsztaty. Uczyliśmy się m.in. tańczyć, kontemplować w ciszy, ewangelizować. Modlitwę z tańcem poprowadziła Ania Wieradzka. Na świeżym powietrzu, przy scenie chwaliliśmy Boga poprzez taniec i śpiew. Dla tych, którzy pragnęli w ciszy z Bogiem zatrzymać się na moment nad swoim życiem, Ojciec Maksymilian Nawara OSB przygotował warsztaty z zakresu medytacji chrześcijańskiej. Brat Moris Maurin, francuski zakonnik, członek zgromadzenia Małych Braci Jezusa, przygotował dla pallotyńskiej młodzieży kolejny warsztat. Opowiadał o bliskiej relacji z Jezusem jako naszym bratem. Powiedział, że jeżeli nie kochamy Jezusa, nasza wiara i modlitwa nie mają sensu. Mieliśmy również okazję zgłębić zagadnienie Szkoły Nowej Ewangelizacji. Zajęcia prowadził ks. Krzysztof Kralka SAC. Odpowiedzieliśmy także na apel „STOP pornografii”, który został wystosowany przez Stowarzyszenie Twoja Sprawa. Po intensywnych warsztatach wzięliśmy udział w konferencji wygłoszonej przez znanego z rockowego zespołu Pinokio Brothers, ks. Jacka Zjawina z Poznania.


Wieczór rozpoczął rewelacyjny koncert zespołu Mate.o. Publiczność śpiewała i tańczyła. Zwieńczeniem dnia było nabożeństwo prowadzone przez ks. Krzysztofa Kralkę SAC i scholę. Atmosfera modlitwy była bliska tej, która panowała w Madrycie w czasie 26. Światowych Dni Młodzieży.Drugi dzień rozpoczęliśmy porannymi modlitwami. Przedpołudnie spędziliśmy na świeżym powietrzu, słuchając świadectw: Adama Woronicza, odtwórcy tytułowej roli w filmie „Popiełuszko”, Krzysztofa Ziemca, dziennikarza i prezentera „Wiadomości” oraz Kingi i Marcina – wolontariuszy w czasie 26. Światowych Dni Młodzieży. Adam Woronowicz opowiadał o obecność Boga w swoim życiu. Mówił o tym, jak Pan kierował jego drogą życiową, pozwolił rozeznać powołanie. Aktor również podzielił się doświadczeniami, które nabył w czasie realizacji filmu „Popiełuszko”. Często nawiązywał do postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Odgrywa on ważną rolę w życiu aktora. Kolejnym gościem Pallotyńskiego Spotkania Młodych był Krzysztof Ziemiec, dziennikarz telewizyjny i prezenter „Wiadomości”. Opowiadał o początkach swojej kariery dziennikarskiej. Podał kilka przykładów ze swojego życia, potwierdzających, że nawet to, co jest złe, może zrodzić dobro.

W trakcie dzisiejszego świadectwa dziennikarz powtarzał, że „nikt z nas nie żyje tylko dla siebie”. Relację z 26. Światowych Dni Młodzieży z Madrytu przedstawili: Kinga i Marcin. Byli wolontariuszami w czasie ŚDM-u i opowiadali o swoich przygotowaniach. Kinga, bardzo chciała doświadczyć jedności w kościele katolickim. Kiedy uczestniczyła we Mszy św. z Ojcem Świętym mogła nie przyjąć Jezusa Chrystusa do swojego serca. Udało jej się, ale dzięki temu zdarzeniu zrozumiała, że jedność z Bogiem, to także jedność z ludźmi. Kilka minut po godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. – najważniejszy punt programu Spotkania. Eucharystii przewodniczył ks. dr Zenon Hanas SAC, Wiceprowincjał Prowincji Chrystusa Króla. Homilię wygłosił ks. Adrian Galbas SAC, Wyższy Przełożony Prowincji Zwiastowania Pańskiego.Ksiądz Galbas w homilii nawiązał do dzisiejszej Ewangelii – przypowieści o talentach. Zachęcał, abyśmy odkrywali swoje zdolności, którymi obdarzył nas Bóg. Zapowiedział też, że w czasie tej Mszy św. każdy z nas przyjmie Jezus Chrystusa jako jedynego Pana i Zbawiciela.
Po raz pierwszy będziemy wybierać Boga jako Pana i Zbawiciela. Nie tylko będziemy to deklarować, ale musimy wykonać, wykonywać każdego dnia(…) Nie mów, że będziesz żył/żyła z Bogiem, ale po prostu zrób to.Po homilii odbyło się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, dokonane w sposób świadomy przez uczestników V PSM-u. Młodzież przyjęła Jezusa jako jedynego Pana i Zbawiciela.

Pallotyńskie Spotkanie Młodych było transmitowane przez Pallotyński Radio Internetowe- www.pallotti.fm , pierwszego dnia także przez telewizję na stronie www.dobremedia.org. A w piątkowy wieczór gościliśmy w domach słuchaczy Radia Maryja. W tym roku do Ołtarzewa przybyło ponad 600 osób. Każdy przyjechał tutaj w innym celu. Dla jednych była to wspaniała okazja do spędzenia ostatnich dni wakacji wśród ludzi, dla których najważniejsze są: Jezus, miłość, przyjaźń. Dla drugich był to dobry moment, aby nabrać siły, energię na nadchodzący czas – rok szkolny. A piękna, słoneczna pogoda sprzyjała modlitwie.

 Do zobaczenia już za rok!
Biuro Prasowe VPSM

 

>>> Zobacz więcej: http://www.spotkanie.aidg.pl/