Golgota Młodych 2011

Tegoroczna Golgota Młodych(www.golgotamlodych.pl) organizowana przez Braci Mniejszych Kapucynów (www.kapucyni.pl)  była już piątym, jubileuszowym spotkaniem w Serpelicach nad Bugiem. Hasłem przewodnim była: „Transformacja”.  Spotkanie odbywało się w dniach 24- 28 sierpnia 2011.

Ze wstępnych szacunków pojawiło się około 700 uczestników, a w niektórych nabożeństwach czy na koncercie pojawiło się około 1000 osób. Pięciodniowe spotkanie miało na celu dostrzeżenie w historii św. Franciszka elementów swojego życia oraz decyzję przemiany naszego wnętrza, która otwiera nas na Boga.

Pierwszy dzień: Nasycenie

Golgota rozpoczęła się od uroczystego i wyjątkowego Misterium nadbużańskiego „Transitus”.. Obejrzeliśmy kilka krótkich (przerywanych nastrojową, średniowieczną muzyką) scenek. Powoli mogliśmy zanurzyć się w tej porywającej historii. Był to czas na odnalezienie w życiu młodego Franciszka naszych problemów, pragnień, rozczarowań. Czas na wyciszenie i wysłuchanie świadectwa człowieka takiego, jak my.  Prowadzeni średniowieczną, niepokojącą melodią, stanęliśmy w zadumaniu – pragnęliśmy dowiedzieć się więcej. Mogliśmy podziwiać kunsztownie dopracowaną pieśń chóru Golgoty, zaśpiewaną podczas projekcji filmu o św. Franciszku. Prowadzeni średniowieczną, niepokojącą melodią, stanęliśmy w zadumaniu – pragnęliśmy dowiedzieć się więcej. Mogliśmy podziwiać kunsztownie dopracowaną pieśń chóru Golgoty, zaśpiewaną podczas projekcji filmu o św. Franciszku.  Scena po zakończeniu Misterium, powitała naszych prowadzących. Niesamowite poczucie humoru braci natychmiast przekonało nas do nich. Pozostało tylko przedstawić sprawy formalne i w duchu radości z nowo rozpoczętego GMu przejść do namiotów. Dzień skończył się dla nas refleksją – czy taką relację z Bogiem, jaką miał Franciszek, możemy kiedyś doświadczyć samemu?

Drugi dzień: Gorycz

 Tego dnia wysłychaliśmy pierwszej części konferencji na temat św. Franciszka, prelegowanej przez br. Łukasza Pyśka. Następnie głos zabrał br. Rafała Chwedoruka. Podczas Mszy Świętej, homilę wygłosił br. Marka Przeczewskiego (prowincjał).  Urzekło i dotknęło nas rapowane świadectwo Jurka „EKS-a” Ledzińskiego. To wszystko było pewnym początkiem przemiany nas samych i oddaniu tej drogi Bogu. Kierowaniu wielką chęcią przemiany, weszliśmy na trudną, ale bardzo owocną drogę Kalwarii Podlaskiej. To wyjątkowe miejsce, blask pochodni, niesiona przez brata Piotra Owczarza, ikona krzyża z San Damiano, prowadziła na szczyt – do samego miejsca czaszki – Golgoty. Niepowtarzalne i wzruszające rozważania miały na celu otworzyć w pełni nas samych – odkryć naszą słabość, a jednocześnie potrzebę Boga. Pokazały, iż potrzeba jest zaufania, ale przez miłość.

Trzeci dzień: Słodycz

Po jutrzni i wprowadzeniach br. Łukasza, o. Jacek Nowacki pokazywał wagę stanięcia w prawdzie o sobie.W czasie Mszy Świętej ks. Zbigniew Maciejewski mówił na temat dotyku, który jest tak ważny w tworzeniu się relacji, również z Bogiem. Następnie uczestnicy wysłuchali konferencji na temat DDA i problemu alkoholowego w Polsce. Głos zabrali: br.Jana, br. Adama i Agnieszki. Związani są oni z Ośrodkiem Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu. Po nich  świadectwa nawróceń i głębokich przemian przekazywali nam mieszkańcy domu „Betlejem” – wspólnoty, która zajmuję się ludźmi bezdomnymi.Bardzo ważnym momentem tego dnia było wieczorne nabożeństwo pokutne. Poprowadził je ks. Artur Godnarksi związany ze wspólnotą „Tymoteusz” i ogólnopolską inicjatywą ewangelizacyjną „Przystanek Jezus”. Towarzyszyła mu schola, która wspierała muzycznie czas otwierania się serc uczestników.

Czwarty dzień: Pragnienie

Uśmiechem i wyśmienitym poczuciem humoru przywitali nas br. Szymon i br. Marcin. Codzienna jutrznia to trudne w wytrwaniu, ale bardzo ważne wprowadzenie w modlitewny charakter spotkania. Tym razem otworzył nasze ociężałe powieki i  poprowadził nas br. Rafał Sońta, który podkreślił jak ważne jest zrozumienie czym jest pragnienie.  Br. Łukasz Pyśk wskazał nam kierunek świadomej wiary, którą można zauważyć w hagiografii Ojca serafickiego.Prowadzący następną konferencję br. Krzysztof Dudziak posłużył się przykładem Gedeona jako człowieka poddanego całkowicie woli Wszechmogącego. Eucharystia była uświetniona obecnością włoskiego abp Ricardo Fontanna i o. bp Antoniego Pacyfika Dydycza. Mogliśmy doświadczyć otwartości i miłości, jaka biła od tych kapłanów. W kolejnej części „Dobrze Natchnieni” pierwszym gościem był Adam Woronowicz – odtwórca głównej roli w filmie: „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Drugą konferencją w tej części było świadectwo życia Ludwiki. Pokazała nam, że to bezsilność – czy tak jak u Franciszka – to, co było gorzkie, z Bogiem staje się słodkie. Długo wyczekiwany koncert zaczął się bez żadnych problemów sprzętowych. Pełny mocnego brzmienia zespół Luxtorpeda szybko poruszył publikę. Następnie odbył się koncert zespołu Broders. Bracia pokazali, że łączenie modlitwy z muzyką może okazać się nową drogą do Pana. Zakończyliśmy bardzo głębokim i pięknym uwielbieniem, w którym prowadziła śpiew schola. Doznawaliśmy uciechy duszy i ciała, dotykając niemalże, w słowach błogosławieństwa, samego Boga.

Piąty dzień: Troska

Ostatni dzień Golgoty Młodych był przepełniony ciszą, ale i gotowością do działania. Poranek, choć taki zwykły, był jednocześnie inny, lepszy, nowy. Transformacja rozpoczęła się w naszych sercach. Jutrznie przeżyliśmy znów z bratem Piotrem Owcarzem, zastanawiając się nad tym, z czym wyjeżdzamy. Punktem centralnym dnia była Msza Święta prymicyjna. W prostych i mądrych słowach homilii, brat Piotr Wardawy wskazał na to, co powinniśmy widzieć dalej – jak podążać za naszymi pragnieniami i Chrystusem.


Golgota Młodych była transmitowana w częściach przez TV Odnowy – Dobre Media (http://www.dobremedia.org/) oraz w całości przez radio Odnowa (http://radioodnowa.org/). Większość relacji i fragmentów filmowych lub też całych części programowych będzie dostępne na stronie Golgoty – kanale youtube oraz na stronie Dobrych Mediów.
Jeżeli nigdy nie doświadczyłeś wyjątkowego, nadbużańskiego klimatu, pośród którego doświadczamy prawdy o Krzyżu Chrystusa to czekamy na Ciebie! To właśnie kapucyński klimat braterstwa i piękno tego miejsca pozwoli Ci doświadczyć Boga na nowo