XVIII Spotkanie Młodych w Wołczynie

W sobotę, 16 lipca, zakończy się XVIII Spotkanie Młodych w Wołczynie organizowane przez Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincję Krakowską. Trwało od poniedziałku, 11 lipca i przebiegało pod hasłem „Ambulans nadziei”. Zgromadziło ok. 1150 osób z całej Polski. „Każdy z nas, młody człowiek szczególnie, potrzebuje pomocy w obliczu różnych problemów, życiowych pytań czy dylematów i właśnie na pomoc wychodzi nam Pan Bóg – lekarz, który jako jedyny może nam najlepiej udzielić »pierwszej pomocy«” – zauważają organizatorzy spotkania. W tym roku spotkanie poświęcili tematyce sakramentu namaszczenia chorych.


Wtorkowe spotkanie było poświęcone tematowi diagnozy, środa skupiała się na chorobie, czyli grzechu i sakramencie pokuty i pojednania; jeśli jest stwierdzona choroba, to potrzebny jest lekarz, więc jemu poświęcony był czwartek, lekarstwo uczestnicy otrzymali w piątek, a po tak dobrze zakończonej kuracji wystarczył już tylko wypis, który nastąpił w sobotę.Podczas spotkania młodzież wysłuchała konferencji m.in. prof. Jacka Kurzępy, Roberta Tekieli, o. Leona Knabita, Madzi Buczek, ks. Michała Misiaka, Adama Maniury, br. Pawła Teperskiego. Był to również czas dobrej zabawy w rytmach zespołów: Naaman, Fragua, Pospolite Ruszenie, Propaganda Dei, Nacinacze Sykomory, KapBand, Royal Rap.

 Wołczyńskie spotkanie jest szczególnym miejscem, gdzie nieprzerwanie trwa dyżur kapłanów w konfesjonałach, a także całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.
„Taki ambulans nadziei już może jechać w Polskę i na Litwę także, i gdziekolwiek chce; ambulans ludzi, którzy wiedzą na czym polega sens życia, którzy się jednoczą z Chrystusem, którzy są gruntownie zaopatrzeni na drogę, by innym pomagać, a samemu wzrastać” – mówił do młodych, zgromadzonych na Eucharystii w Wołczynie, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Teofil Wilski.

 Relacje, filmy i audycje z XVIII Spotkania Młodych można znaleźć na stronie www.kapucyni.pl

Paweł Teperski OFMCap