Muzyka łączy ludzi

 „Playing for Change” to multimedialny projekt muzyczny, stworzony przez amerykańskiego producenta i inżyniera dźwięku Marka Johnsona. Jego celem było zebranie muzyków z całego świata – nie tych najbardziej znanych, ale tych najlepszych. Idea jest prosta: każdy w swoim zakątku świata gra kawałek piosenki, która potem jest miksowana w jeden utwór. Efektem są cuda muzyczne, znacznie ciekawsze niż niejedna kosztowna produkcja. To projekt, który pokazuje, że muzyka naprawdę łączy ludzi.

 Projekt rozpoczął się w 2004 r. aby – jak czytany w jego założeniach – „inspirować, łączyć i nieść pokój na świat poprzez muzykę”. Twórcy projektu , Mark Johnson i Enzo Buono, podróżowali po całym świecie, nawet do bardzo odległych miejsc, byli m.in. w tym Nowym Orleanie, Barcelonie, RPA, Indiach, Nepalu, na Bliskim Wschodzie i w Irlandii. 

W trakcie realizacji projektu korzystali z mobilnego sprzętu do nagrywania, nie wtrącali się w interpretacje utworu, którą wymarzył sobie dany artysta. Każdy mógł tworzyć w swoim własnym, ulubionym stylu.

Wśród artystów biorących udział lub otwarcie zaangażowanych w projekt są: Vusi Mahlasela, Louis Mhlanga, Clarence Bekker, Tal Ben Ari (Tula), Bono, Keb ' Mo', David Broza , Manu Chao i Grandpa Elliott.

Projekt rozpoczął legendarny utwór „Stand by Me”. Śpiewa go m.in. nieżyjący już uliczny artysta Roger Ridley z Santa Monica. Film stał się bardzo popularny w Internecie, łącznie obejrzało go ponad 51 milionów internautów. 

Fundacja Marka Johnsona oprócz tego projektu także tworzy i wspiera szkoły muzyczne na całym świecie, głównie w krajach rozwijających się. Do tej pory stworzyła między innymi następujące szkoły: 

Ntonga Szkoła Muzyczna, Gugulethu, Republika Południowej Afryki,

Bizung, muzyki i szkoły tańca , Tamale, Ghana,

Ecole de Musique de kirina, kirina, Mali,

Tintale Wioska Teaching Center Tinatle, Nepal,

Mitrata Nepal Program Muzyka wieś, Kathmandu Nepal,

Hari Kul Szkoła Muzyczna, Katmandu, Nepal,

Kultura Intore i Music Center, Kigali, Rwanda.Ukazała się też płyta zawierająca utwory powstałe w ramach programu „Playing For Change: Songs Around The Word”. Krążek ukazał się w  2009 roku w grupie muzycznej wytwórni Concord. CD zawiera 10 utworów. Dodatkowo przygotowano DVD, które zawiera siedem utworów, w tym wersje video pięciu piosenek, które pojawiły się na płycie CD.

W październiku 2009 r. ukazał się także 83-minutowy film dokumentalny, „Peace Through Music”, w reżyserii Marka Johnsona i Mury Jonathan. Film był do kupienia na DVD. Produkcja dokumentowała realizację projektu muzycznego, ukazywała reżyserów i ich załogi, wyjazdy w świat i filmowanie muzyków w miejscach, takich jak: USA, Barcelona , Irlandia, na Bliskim Wschodzie, w Indiach, Nepalu, i w Republice Południowej Afryki. Film zawiera także klipy z dysku CD/DVD oraz wywiady i występy muzyczne.