224 Audycja - Spotkanie Młodych w Dębowcu

Ks. Kuba Bartczak, Maleo Reggae Rockers, Mirek „Kola” Kolczyk – to tylko niektóre muzyczne propozycje dla młodzieży, która już po raz 27. zbierze się w Dębowcu k. Jasła. Międzynarodowe Saletyńskie Spotkanie Młodych odbędzie się w dniach 7-12 lipca 2014 roku pod hasłem „W labiryncie relacji”. Na muzyce się nie skończy.

Na uczestników czekają spotkania z ciekawymi ludźmi. Do Dębowca przyjedzie  m.in. znany kaznodzieja ks. Piotr Pawlukiewicz, Jasiek Mela, niepełnosprawny zdobywca obu biegunów, Leszek Dokowicz, bp. Jan Wątroba i wielu innych. Dziś w naszym programie gościmy jednego z twórców „Dębowca”, ks. Macieja Kucharzyka, saletyna, który zdradza nam tajemnice tych spotkań.

Misjonarze Saletyni powstali po objawieniu się Matki Bożej wLa Salette 19 września 1846 roku we Francji. Charyzmatem zgromadzenia jest pokuta i pojednanie. Spotkania Młodych, o których dzisiaj rozmawiamy, organizowane są przez Saletynów już od 25 lat w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu na Podkarpaciu.

 

Celem tych Saletyńskich Spotkań Młodych jest zaproponowanie młodzieży dobrego i głębokiego przeżycia wakacji.  – To sześć dni refleksji, modlitwy, muzyki i radości.  To dla młodych możliwość spotkania się we wspólnocie, by umocnić swoją wiarę, znaleźć odpowiedź na trudne pytania i problemy, odkryć swoje życiowe powołanie i poznać nowych Przyjaciół Jezusa i Maryi i naładować swoje duchowe akumulatory – zachęca ks. Maciej.

W programie są m.in. konferencje zaproszonych gości, koncerty zespołów z najwyższej chrześcijańskiej półki, grających muzykę z tzw. „przekazem”, są także spotkania w grupach, gdzie młodzi dzielą się swoim doświadczeniem życiowym oraz marzeniami. Codziennie przeżywana Eucharystia stanowi serce każdego dnia. Ważnym momentem spotkań jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, wpisanego mocno w charyzmat saletyński.

 

Do Dębowca przyjeżdża młodzież z parafii saletyńskich i diecezjalnych z całej Polski. Uczestnikami są także młodzi z Niemiec, Belgii, Francji, Słowacji, Ukrainy, Czech a nawet ze Szwecji. Dzięki nim to miejsce na kilka dni zmienia swoje oblicze, żyje młodością tych, którzy postanowili wspólnie czuwać u stóp Pięknej Pani z La Salette. W spotkaniach uczestniczy też wielu księży oraz sióstr zakonnych, z którymi można porozmawiać na trudne tematy dotyczące swojej przyszłości.

Międzynarodowe Saletyńskie Spotkanie Młodych (w skrócie MSSM) w Dębowcu na Podkarpaciu „wystartowało” w 1988 roku. Na początku nazywano je „zlotem”, potem „czuwaniem”, a obecnie właśnie „spotkaniem”. Dziewięć pierwszych spotkań młodych było przygotowaniem do jubileuszu 150-lecia objawienia Matki Bożej w La Salette i przygotowaniem do koronacji figury Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Tematy poszczególnych spotkań związane były z tematami kolejnych lat nowenny jubileuszowej. Za spotkania odpowiedzialni byli głównie duszpasterze związani z referatem powołaniowym.

Pierwszym organizatorem i pomysłodawcą był ks. Lesław Pańczak MS, następne spotkania na przestrzeni historii prowadzili ks. Witold Kuman MS, ks. Zbigniew Wal MS, ks. Roman Gierek MS, ks. Fryderyk Wyrostek MS, ks. Krzysztof Tarnopolski MS, ks. Dariusz Rozum MS, ks. Maciej Rydzanicz MS, ks. Maciej Wilk MS, ks. Robert Głodowski MS, ks. Krzysztof Tomczak MS, ks. Damian Kramarz, a obecnie w organizację spotkań zaangażowani są ks. Maciej Kucharzyk MS, ks. Piotr Szweda MS i Ks. Wiesław Węgrzyn.