212 Audycja - T.ETNO Tomasz Drozdek

Udu, marakasy, dun-duny, duduk, guzheng – to tylko niektóre nazwy instrumentów z liczącej kilkaset egzemplarzy kolekcji Tomka Drozdka. Przywozi je z całego świata, na każdym uczy się grać i wykorzystuje na swoich koncertach. Dzięki technice loopingu (nagrywanie i odtwarzanie fraz muzycznych w czasie rzeczywistym) potrafi zagrać na wielu jednocześnie.

Co to dokładnie znaczy? W skrócie: muzyka, którą Tomasz wykonuje podczas koncertów powstaje w 100% na żywo. – Dzięki urządzeniu o nazwie looper sam tworzę rozbudowane, eksperymentalne formy muzyczne, łącząc współczesne dźwięki z brzmieniami instrumentów pochodzących nawet sprzed kilku tysięcy lat – mówi artysta. 

Tomek w Gospel Boxie opowiada o swojej muzycznej drodze, która wiodła od fascynacji perkusją, przez zainteresowanie szeroko rozumianymi perkusjonaliami, aż po jego dzisiejsza pasję – kolekcjonowanie i granie na instrumentach „etno” z całego świata. 

Efektem tych zainteresowań jest powstanie solowego projektu T.ETNO, którego nazwę można czytać na wiele sposób. Mnie osobiście najbardziej odpowiada wymowa zbliżona do słowa „tętno”, które chyba najlepiej oddaje sens pasji Tomka. Próbuje on dotrzeć do wewnętrznego rytmu każdego z instrumentów, do jego tętna, do dźwięków zaklętych wewnątrz drewnianej, skórzanej czy metalowej obudowy. Muzyka już tam jest, pulsuje, czeka na wydobycie. 

Z czasem okazało się, ze Tomek Drozdek potrafi swoją pasją zarażać innych. Postanowił wydać swoją pierwsza płytę, a do współpracy producenckiej zaprosić… każdego chętnego. Tak powstał projekt na stronie myseed.pl, który odniósł niebywały sukces. Płyta, na dzień dzisiejszy, ma już bowiem 174 współproducentów, czyli ludzi którzy docenili talent Tomka, zafascynowali się jego pracą i postanowili wesprzeć jego działania. 

Celem projektu crowdfundingowego Tomasza Drozdka jest wydanie płyty DVD z elektro-etno live-actem, w którym wykorzysta instrumenty z swojej kolekcji. – Podczas moich solowych występów widzowie nie tylko słuchają nietypowej muzyki, będącej fuzją brzmień elektronicznych i etnicznych, ale także uczestniczą w swojego rodzaju spektaklu muzycznym, podczas którego rozbudowane formy muzyczne, tworzę na żywo na ich oczach. Dlatego właśnie zdecydowałem się na wydanie materiału w formie audio-wideo – opowiada Tomasz Drozdek. – Chcę profesjonalnie nagrać mój występ na żywo za pomocą trzech kamer, z udziałem realizatora dźwięku, a całość wydać na DVD z załączoną książeczką przedstawiającą zdjęcia i opisy instrumentów z mojej kolekcji – dodaje. 

 

Informujemy, że wciąż istnieje możliwość wsparcia projektu. Zapraszamy wszystkich chętnych na stronę internetową myseed.pl. Zakończenie akcji w piątek 20 grudnia.