208 Audycja - Under

Under czyli Paweł Przewoźny to raper, który właśnie wydał swoją nowa płytę zatytułowaną „Uratujmy świat”. To trzecia płyta Under’a, ale pierwsza stworzona w profesjonalnym gronie muzycznym.

Wielu kojarzy Pawła z zabawnego filmiku zamieszczonego na youtubie, na którym widzimy go zamawiającego jedzenie w McDonaldsie na freestajlu. Niektórzy zwrócili uwagę, że już w tym filmiku pojawiła się mała wskazówka jak „uratować świat” – że nie jest to jedynie zabawny gag w jego wykonaniu.

Projekt „Uratujmy Świat”, jak sama nazwa wskazuje, ma być pewną pomocą dla osób pragnących naprawiać dzisiejszą rzeczywistość. Tak często przecież trudną i pogmatwaną. Słuchając twórczości Under’a możemy poczuć, co w naszym życiu jest nie tak. Artysta nie pozostawiana nas jednak samymi sobie – na płycie odnajdziemy siłę i wiarę, by choć trochę zmienić się na lepsze.

Teksty Undera nie są przejawem jego naiwności, choć tytuł może prowokować taką interpretację. Wsłuchując się w to, co Paweł ma nam do przekazania dochodzimy bowiem do przekonania, że zmieniamy świat zmieniając przede wszystkim samych siebie, a to już nie ma nic wspólnego z dziecinadą czy naiwnością.

W tekstach Undera ważne miejsce zajmują takie tematy jak patriotyzm – pojęcie często niezrozumiane przez współczesnych młodych ludzi, czy relacje męsko-damskie, spłaszczane dziś jedynie do sfery seksualnej. Paweł porusza także temat samego hip-hopu, w którym nie podoba mu się pustosłowie i brak obecności tego, co istotne.

Pomimo poważnej tematyki płyta Pawła jest napisana lekko i strawnie. Znajdziecie na niej wiele akcentów humorystycznych, sporo zabawnych tekstów. Under jest człowiekiem pełnym pogody ducha i potrafi to udowodnić w swojej twórczości.

Jeżeli chodzi o warstwę „bitową” płyta „Uratujmy świat” jest przejawem dobrze pojętej klasyki hip-hipowej, za którą coraz częściej tęsknimy słuchając kolejnych pojawiających się nowych produkcji. Zamiłowanie do klasyki zdradza Under również w warstwie lirycznej nawiązując do wielu „pomnikowych” twórców tej sceny.

Nowy krążek zawiera dwadzieścia utworów na bitach takich producentów jak Kazzam, Kama, Gregor, OTC beats, Święty, Rysiu. Prace nad albumem trwały rok, a pomysł na jego realizację pojawił się już w 2011 r., po udanym debiucie mixtape’u “Nie chcę być raperem”. 

Gościnnie na albumie : Dj. Flashback i Dj. bBk (PRW Projekt), Dj. MixAir ( Łódź), Dj. Walec (Biała Podlaska), wokalistka reggae – Netka (Kraków), raperka Bejka ( Zbuczyn), PrykOne (Siedlce),  Ks.Kuba Bartczak (Wrocław). Mixem i masteringiem płyty zajął się inżynier dźwięku Mikołaj „Święty” Jarząbek. Wokalem zostały nagrane w Underground Studio.