205 Audycja - Warsztaty Muzyczne

„Śpiewajcie Panu pieśń nową, albowiem uczynił cuda!” – tymi słowami z Psalmu 98 sygnowane są zbliżające się VI Warsztaty Muzyki Liturgicznej, które odbędą się w Częstochowie. Uczestników poprowadzą na muzyczny Olimp znani kompozytorzy: Paweł Bębenek i Hubert Kowalski.

Nasza ostatnia audycja jest zaproszeniem na to wydarzenie. Mieliśmy przyjemność być na podobnych warsztatach w Wołominie i polecamy je szczerze i z czystym sumieniem. W studiu gości Łukasz Grabałowski, organista, pasjonat muzyki i współorganizator warsztatów. Telefonicznie łączymy się zaś ze znakomitymi muzykami i kompozytorami: Pawłem Bębenkiem i Hubertem Kowalskim. 

 

Warsztaty Muzyki Liturgicznej Brzmi poważnie? I dobrze, bo sprawa jest poważna. Muzyka liturgiczna to dzieło w służbie Bogu i ludziom, które często bywa traktowane po macoszemu. Nie oznacza to jednak, że spotkania takie są nudne i nieciekawe. Wystarczy zapytać o zdanie uczestników. Zgodnym chórem, z uśmiechami na twarzach, zapewniają, że był to wspaniały, dobrze wykorzystany czas, w którym nie tylko zapoznawali się ze znakomitą muzyką, ale także mogli popracować ze znanymi kompozytorami i poznać nowych ludzi. Przecież na warsztatach rodzi się nie tylko muzyka, czasem przyjaźnie, a nawet miłość. Nie tylko do nut… 

 

VI Warsztaty Muzyki Liturgicznej odbędą się w Częstochowie w dniach 6-8 grudnia 2013 r. – Warsztaty to spotkanie amatorów (czyli miłośników) muzyki liturgicznej, zatem ludzi, którzy przez śpiew i grę na instrumentach pragną wychwalać swojego Stwórcę i Zbawcę oraz wyśpiewywać cześć dla świętych, szczególnie dla Matki Bożej – opowiada Łukasz Grabałowski. – Nasze spotkanie na Jasnej Górze i w Parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych będzie okazją do oddania czci Niepokalanej, w której Pan Bóg objawił cudowność stworzenia. To dlatego, że właśnie w dniu 8 grudnia Kościół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi – dodaje.

http://warsztaty.czest.pl/index.php/start

 Pierwsza część warsztatów (w piątek) będzie miała miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, na Jasnej Górze. W kolejnych dniach będziemy przebywać w parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Częstochowie. – W tych dniach, pragniemy doskonalić nasze umiejętności wokalne i instrumentalne pod okiem krakowskich kompozytorów: Pawła Bębenka i Huberta Kowalskiego, którzy poza kunsztem muzycznym przekazują żywe świadectwo swojej wiary – mówi Łukasz Grabałowski. – Będzie to więc czas wzajemnego umocnienia w wierze, przez rozmowy, dzielenie się doświadczeniami i słuchanie świadectw. Z doświadczenia innych warsztatów wiemy, że Pan Bóg przez takie spotkania potrafi dotknąć i poruszyć serca ludzi.
Do udziału w warsztatach zaproszeni są wszyscy, którzy lubią śpiewać i grać, członkowie chórów, schol liturgicznych, instrumentaliści. Mile widziani są zarówno wykształceni muzycy jak i amatorzy nie znający nut. – Wszyscy razem - dzięki wspólnej pracy i wysiłkowi prowadzących - zabrzmimy jako jeden chór podczas uroczystej mszy św. na zakończenie warsztatów – zachęca organizator.

Patronat nad spotkaniem objęli: Ks. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski oraz o. Nikodem Kilnar OSPPE, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.