200 Audycja - Zespół 33

Za nami nasza pierwsza gospelboxowa wizyta w Poznaniu. Stolicę Wielkopolski odwiedziliśmy ze względu na Zespół 33, który wydał swoją nową płytę zatytułowaną „Jezus Królem Chwały”. Krażek dostępny jest w księgarniach katolickich od 13 września. Na okładkce zobaczymy podobiznę Jezusa z Całunu Turyńskiego, a w środku znajdziemy… po prostu dobrą muzykę.

Jakby „przy okazji” podczas obecności w Poznaniu udało nam się porozmawiać z księdzem Konradem Rapiorem z zespołu Pinokio Brothers, który również – po wielu bojach i trudnościach – zarejestrował swoją muzykę na płycie. Jednak o tym w osobnej informacji.

 Celem naszego przyjazdu było nie tylko zarejestrowanie audycji ale także nakręcenie filmu promującego nową płytę zespołu 33. W tym celu zaaranżowaliśmy mini koncert w ogródku domu perkusisty Sławka Tokłowicza. Nie obyło się oczywiście bez grilla, za co jesteśmy Sławkowi niezmiernie wdzięczni.

 Zespół 33 w swojej nazwie pragnie zawrzeć  to, co niemierzalne, co łączy się z kresem ziemskiego życia Jezusa i jest udziałem, i wezwaniem dla wszystkich wierzących w Niego: Krzyż, czyli cierpienie oraz życie, czyli Zmartwychwstanie. Poprzez muzykę wyraża wdzięczność i uwielbia Boga w Synu i Duchu Świętym. Muzyka i teksty, zaczerpnięte niejednokrotnie z samego Słowa Bożego, powstały w kontemplowaniu Jego samego "twarzą do ściany" oraz w posłuszeństwie Słowu: "Śpiewajcie Panu pieśń nową" (Ps.33,3).  

 „Dusza moja odpoczywa tylko w Bogu mym” - Tekst pierwszego utworu, będący interpretacją Psalmu 62, opowiada o tym, że każdy z nas doświadcza pewnego szczególnego niepokoju, tęsknoty i niespełnienia dopóki nie zwróci się do Pana. Właśnie od tego wszystko się zaczęło; od głębokiej potrzeby serca by wysławiać i wielbić Boga, żyć z Nim na co dzień i dzielić się wiarą według otrzymanych talentów. Pozostało tylko wprowadzić zamiar w życie...

 Historia zespołu 33 sięga 2007 roku. Od początku tworzą go Marcin Piekut, Marcin Figaj i Sławek Tokłowicz. Początki nie były jednak proste. Ani praca nad sobą, ani odnalezienie tych odpowiednich osób nie okazały się łatwym zadaniem. – Jednak Pan Bóg czuwał, jak to ma w zwyczaju, na różne sposoby pomagając nam w zrozumieniu własnego powołania – mówią artyści.

 Istotny wpływ na działalność zespołu wywarła książka Dona Pottera „Twarzą do ściany”, opisująca prawdziwy, głęboki sens ewangelizacji i grania dla Pana Boga. Wkrótce pojawili się nowi członkowie: do zespołu dołączyła Joanna Janiak (dzisiaj Konieczna), Bartek Gumny i Jacek Konieczny. Ruszyła praca, próby, spotkania i zaczęła rodzić się przyjaźń. To przyjaźń zaraz po Bogu okazała się drugim elementem spajającym całość. Od 2007 r. zespół przygotowywał się do działalności ewangelizacyjnej. Od 2011 r. gra regularne koncerty i prowadzi warsztaty. Wszyscy muzycy zespołu, wywodzący się z poznańskich środowisk katolickich, talentami i pracą pragną włączyć się w dzieło Nowej Ewangelizacji.  

 Wszystko, co zaplanował Pan Bóg jest bardzo precyzyjne i precyzyjnie dzieje się w czasie. Wszystkie wydarzenia, które były, są i będą, są przez Niego ustalone. Można powiedzieć, że centrum wszystkich wydarzeń jest pojawienie się w konkretnym czasie Syna Bożego, a zwłaszcza moment, od którego wszystko przyjmuje nowy bieg. Ten „moment” to czas, w którym Bóg - Jezus Chrystus - osiąga wiek 33 lat i właśnie w tym wieku decyduje się dobrowolnie, aby: „wziąć na Siebie nasze słabości” i oddać życie „za przyjaciół swoich”. Zespół nieustannie pragnie zgłębiać ogromną wartość czasu ustalonego przez samego Pana i w uwielbieniu celebruje ten właśnie „moment”. 33 to szczególna liczba w Ewangelii: 33 lata trwał pobyt Pana Jezusa na Ziemi, 33 lata miał też Chrystus, kiedy oddał życie dla zbawienia każdego człowieka. Liczba ta pojawia się również w Starym Testamencie. W Psalmie 33, wiersz 3, psalmista zachęca do tego, aby śpiewać Panu „pieśń nową”. Odkrywanie nowej pieśni jest dla członków zespołu zachętą do poszukiwania własnego sposobu wielbienia i otwarcia się na pieśń samego Boga.

We wrześniu 2013 r. ukazała się płyta zatytułowana: „Jezus Królem Chwały”, na której słychać przeróżne muzyczne inspiracje. Pojawiają się motywy, które wzruszają, podnoszą, dają siłę i chęć do działania. Treść i muzyka niekiedy prowadzi ku zatrzymaniu i trwaniu w uwielbieniu, a czasem z ogromną radością każe wykrzyczeć o Chwale Pańskiej.

Patronat honorowy nad płytą objął Jego Ekscelencja Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki. 

Płyta „Jezus Królem Chwały” zawiera 14 utworów w nowoczesnej stylistyce muzycznej, gdzie obok wyśpiewanych z mocą, pięknych linii melodycznych, wspartych ciepłym brzmieniem akustycznych instrumentów, płynie orzeźwiający rytm akustycznych i elektronicznych instrumentów perkusyjnych, połączony z finezyjnie grającą gitarą basową i pięknymi solowymi partiami gitary.

Opiekę nad produkcją nagrania objął: Mirosław Stępień: muzyk, kompozytor i producent  znanych płyt muzyki chrześcijańskiej w Polsce, m.in.  Mate.O „Jesteś dobry dla mnie”. Od 2004r. basista Budki Suflera, współpracował m.in. z Robertem Chojnackim, Robertem Gawlińskim, De Mono, Reni Jusis, Edytą Górniak, Markiem Surzynem, Natalią Kukulską, Grupą Mojego Brata, Mieczysławem Szcześniakiem i Beatą Bednarz. Na płycie usłyszymy też głos Poldka Twardowskiego, wieloletniego lidera Inicjatywy Muzyków Poznańskich „Wielbienie”, oraz organizatora ogólnopolskich rekolekcji „Na fali Wielbienia”.

Twórczość 33 to muzyczna mieszanka takich gatunków jak gospel, jazz, soul, R&B, pop i wiele innych, co w skrócie można określić, jako współczesną, otwartą na style, muzykę rozrywkową.