188 Audycja - Testimonium

Ukazała się nowa płyta typu „the best of” zespołu Testomonium zatytułowana „W porę i nie w porę”. Krążek stanowi swoiste podsumowanie dotychczasowej muzycznej działalności grupy. Premiera płyty miała miejsce 1 czerwca. Playlista zawiera m.in. udaną rockową aranżację pierwszego hymnu Polski „Bogurodzica”.

Artyści mają też na koncie współpracę ze znakomitymi muzykami i wokalistami. M.in. w utworze „Instrukcja obsługi” gościnnie śpiewają: Beata Bednarz, Magda Anioł i Adam Szewczyk. Na płycie pojawia się także Andrzej Budny – wokalista zespołu Underground i Daniel „DKA” Kaczmarczyk. Dźwięki gitar elektrycznych, realizacja nagrań oraz produkcja płyty wyszły spod palców Sebastiana Drążczyka – założyciela i lidera grupy. 

 Z muzykami Testimonium udało nam się porozmawiać w Niepokalanowie, po koncercie dla uczestników Konkursu Wiedzy Biblinej. Występ zespołu był dla młodych biblistów wytchnieniem po wyczerpującej walce o pierwsze miejsce. Rozmawiamy w pokoju, w domu rekolekcyjnym ojców franciszkanów, bardzo późno, po apelu, który odśpiewano przed bazyliką w Niepokalanowie. Nagrywamy na „podróżny” sprzęt, dlatego jakość nie jest studyjna. Wszyscy są zmęczeni, ale atmosfera sprzyja spotkaniu i rozmowie. 

  Tytuł „W porę i nie w porę” to cytat z Pisma Świętego”: „Głoś słowo, nalegaj w porę i nie w porę, upominaj, karć i zachęcaj, nauczając z wielką cierpliwością” (2Tm 4,1-2). – Nasza działalność często bywa „nie w porę” ponieważ przypominanie o wartościach nie zawsze spotyka się z dobrym przyjęciem – mówią członkowie zespołu. – Podczas koncertów poruszamy trudne tematy dotyczące naszej kondycji moralnej a także przyszłości każdego człowieka w perspektywie transcendentnej zgodnie z nauczaniem Kościoła Katolickiego. To nie są wygodne słowa których chcą słuchać ludzie – ale taka jest nasza misja – dodają. 

Przyznać trzeba, że nie idą na łatwiznę. Nie grają jedynie w kościołach, podczas rekolekcji i katolickich spotkań. Występują podczas wakacji nad morzem, wśród tłumów plażowiczów i turystów. Z Ewangelią docierają do ludzi, którzy sami mieliby trudności z podjęciem decyzji o sięgnięciu po Pismo Święte czy wybraniem się do Kościoła. Nie można zespołowi odmówić odwagi i energii do działania. 

Jak sami deklarują nie skupiają się na medialnym sukcesie. – Sukces zespołu Testimonium upatrujemy nie ilości fanów, koncertów, popularności medialnej i tak zwanej sławie, ale w możliwości wzięcia udziału w służbie dobra prawdy i piękna czyli w szeroko rozumianym kreowaniu kultury, która powinna zawierać właśnie te trzy elementy a także w nowej ewangelizacji – zapewniają.

 Słowo „Testimonium”, które stało się logiem zespołu, oznacza świadectwo. Jako chrześcijanie składamy je całym swoim życiem, bardzo często drobnymi, z pozoru nic nie znaczącymi decyzjami. Świadectwo jest kluczowe dla ewangelizacji. „Słowa uczą, przykład pociąga” – mówi znane przysłowie. – Prowadzimy działalność ewangelizacyjną, to znaczy staramy się żyć zgodnie z duchem Ewangelii i dzielić się radością z przeżywania naszej wiary z innymi ludźmi – mówi Sebastian Drążczyk, lider „Testimonium”.

 Zespół powstał na fundamencie festiwalu Kanaan jako kontynuacja jego ewangelizacyjnej działalności na przełomie września i października 2000 roku. Początkowo „Testimonium” tworzył niewielki chórek dziewczęcy. Pierwszy repertuar zawierał kolędy i pastorałki. Z tym programem w 2001 skład nagrał płytę „Powiedz, że czekamy”.

Skład zespołu wciąż się zmieniał, rosły wymagania i poziom artystyczny. Po nagraniu drugiej płyty „Nie bój się” w 2002 roku zespół rozpoczął intensywną działalność koncertową. Rok później zostali zaproszeni na trasę po północnych Włoszech. Po ukazaniu się trzeciego albumu „Chcemy” odwiedzili Niemcy i Białoruś. W 2004 roku wyruszają w Polskę z multimedialnym projektem ewangelizacyjnym.

Kolejnym przełomem było powstanie autorskiego materiału i wydanie płyty „Instrukcja obsługi” w maju 2005 roku. Na płycie gościnnie zaśpiewały m.in. Magda Anioł i Beata Bednarz, oraz Daniel „DKA” Kaczmarczyk i Andrzej Budny. Płyta została dobrze przyjęta i odniosła sukces na wielu listach przebojów w diecezjalnych rozgłośniach radiowych. Piosenki znalazły się w Internecie i tą drogą przedostały się do różnych wspólnot gdzie zadomowiły się na dobre. Powstały pierwsze teledyski. 

Od 2006 roku członkowie „Testimonium” prowadzą rekolekcje dla młodzieży. Każdego lata można usłyszeć ich w największych nadbałtyckich kurortach. W roku 2008 ukazuje się kolejny autorski album „Obrońca”. – Jednym z największych przeżyć był dla nas koncert w sierpniu 2009 roku, kiedy zagraliśmy z jasnogórskiego szczytu dla wielotysięcznej publiczności – mówi Sebastian.