Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/balansbieli/ftp/gospelbox/strona/images/jaskot_niedz.
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/jaskot_niedz

106 Gospel Box – Młodzi Duchem

Bartek Jaskot i Witek Góral wystąpili na 15-leciu „Wspólnoty Młodych Duchem”. To wspólnota założona przez nieżyjącego już Franciszka Kasprzaka zrzeszająca osoby starsze wiekiem. Jej głównym zadaniem jest niesienie pomocy osobom w zaawansowanym wieku poprzez angażowanie ich we wsparcie niepełnosprawnych. To zadanie ułatwia przynależność wspólnoty do Ruchu „Betel”, który zajmuje się osobami niesamodzielnymi już od ponad dwudziestu lat.

Bartek i Witek byli gwiazdami uroczystości. Zanim pojawili się na scenie Eucharystię odprawił wieloletni przyjaciel wspólnoty ksiądz biskup Antoni Długosz, który po mszy św. zaśpiewał kilka swoich piosenek. „Biskup od dzieci” nie byłby sobą gdyby nie zaangażował wszystkich w występ. Koncert skończył się tańcem i wspólnotowa zabawą. Członkowie „Młodych Duchem” mieli też okazję obejrzeć film przygotowany przez Studio Telewizyjne „Niedzieli” zrealizowany pięć lat temu, podczas uroczystości dziesięciolecia wspólnoty. Film na wielu twarzach wywołał łzy wzruszenia, na ekranie raz po raz pojawiał się Franciszek Kasprzak, który zmarł zaledwie kilka miesięcy po tamtej uroczystości.

Na koniec pojawili się Bartek i Witek. Reakcja uczestników spotkania dawała jasno do zrozumienia, że nie byli anonimowi dla tej wspólnoty. Oprócz najbardziej znanych numerów artyści zagrali także część materiału z najnowszej płyty „Chwalmy Dziękujmy”. – Czuliśmy się w tej wspólnocie jak u siebie w domu – mówi Bartek. – Niesamowite było to, że wśród osób niesamodzielnych już samo wyjście na scenę wzbudziło radość. Od nich możemy się uczyć, co to znaczy być młodymi duchem.

 – Osoby niepełnosprawne to totalnie otwarta publiczność – mówi Witek. – Granie dla takiej publiczności niesie nas na skrzydłach. Te osoby od samego początku, jeżeli im się tylko podobało, reagowały entuzjazmem.

 – Weszliśmy na salę wypełnioną ludźmi niepełnosprawnymi i w jesieni życia. Nieraz idziemy do gimnazjalistów i wydaje nam się, że oni mają po sto lat – smutni, głowy zwieszone, a tutaj doświadczyliśmy czegoś odwrotnego – mówi Witek.

 W naszej audycji Bartek i Witek powiadają także o zakończonej niedawno listopadowej trasie koncertowej „Z ciemności do światła”. – Ta trasa pokazała mi że są wśród nas ludzie młodzi duchem, chcą coś robić, żyją na maxa 24 godziny na dobę Ewangelią i dzielą się tym – opowiada Bartek.

Taką osobą z pewnością jest Marcin Stawicki, który został przez Bartka i Witka zaproszony do listopadowego projektu. Marcin wspólnie z Witkiem Góralem często występuje w szkołach z programem profilaktycznym. W czasie tych spotkań Marcin opowiada o swoim nałogu narkotykowym i alkoholowym, z którego uwolnił go Bóg. Młodzi ludzie w większości pozytywnie reagują na to przesłanie, zwłaszcza, że dotyczy ono problemów związanych z ich środowiskiem. Wielu po spotkaniach podchodzi, zadaje pytania, rozmawia o nałogach i sposobach wychodzenia z uzależnień. – Chciałem żeby trasa listopadowa była też refleksją na temat przemijania i śmierci. Twórczość Marcina i Witka zainspirowała mnie i dlatego zaprosiłem Marcina do tego projektu – opowiada Bartek. – Wspólnie przejechaliśmy ponad dwa tysiące kilometrów dzieląc się muzyką i słowem.Program był bardzo prosty, ale dzięki temu ciekawy i zrozumiały. – Robiłem muzyczny wstęp kilkoma swoimi utworami, następnie pojawiał się Marcin, który opowiadał o swoim życiu, muzyką zajmował się oczywiście Witek. Na koniec animowaliśmy wspólną modlitwę, za siebie, za naszych bliskich, z prośbą żebyśmy spotkali się wszyscy w niebie – mówi Bartek.
Przed artystami trasa adwentowa, która budowana jest na bieżąco. Codziennie pojawiają się kolejne punkty na mapie, w których chłopaki wystąpią. – Na razie nie wiemy jak będzie ze składem instrumentalnym, zaproszeni są: pianista Tomek Chlebowski i Łukasz Romański, ale jak na razie próbujemy, mierzymy się z adwentowym repertuarem – mówi Bartek. – W planach jest też płyta, która będzie formą przygotowania się do Bożego Narodzenia, ale na razie słuchamy Pana Boga i ludzi wokoło, zobaczymy co z tego wyjdzie. Świat wyje dzisiaj za miłością, ta płyta będzie maleńkim krokiem do uświadamiania sobie tego – dodaje Bartek.


{gallery}jaskot_niedz{/gallery}