Audycje Gospel Box 2010

54 Gospel Box 18 11 2010

W dzisiejszej audycji mnóstwo nowości. Prezentujemy po raz pierwszy utwór Beaty Bednarz „Pieśń błogosławieństw” z najnowszej płyty „Jednego Serca Jednego Ducha”, którą w strugach deszczu przywiózł nam dziś z poświęceniem Jan Budziaszek. W audycji oczywiście pojawia się i jego głos. Kolejna prezentacja to płyta „Urodzisz się od nowa” grupy La Pallotina ks. Andrzeja Daniewicza, który także jest naszym gościem. A wszystko dopełnia piękny głos Moniki Trejtowicz śpiewającej dziś na żywo! a capella do naszego radiowego mikrofonu.

 

 

53 Gospel Box 11 11 2010

Po raz pierwszy w Lublinie odbędzie się spotkanie charyzmatyków ks. Tom DiLorenzo z Bostonu, Amy Lingamfelter z IHOP w Kansas City oraz zespołu Gospel Rain.W programie spotkania: wspólna Eucharystia, nauczanie, uwielbienie poprowadzone przez Gospel Rain oraz modlitwa


 

52 Gospel Box 04 11 2010

Pierwszy chór gospel powstaje w Częstochowie! Nadzieję na to, że miasto, w którym powstaje audycja Gospel Box nie pozostanie gospelową białą plamą daje nam Monika Trejtowicz, która jest naszym dzisiejszym gościem. Od dzisiaj pojawia się również na naszej stronie nowy dział, w którym będziemy informować was co dzieje się w chórze DoubleMC, bo właśnie tak nazywa się częstochowski gospelowy osesek :)


 

51 Gospel Box 21 10 2010

Chór Ex Animo powstał w marcu 1993 roku. Jego założycielem i dyrygentem jest Marek Gremlowski, nasz dzisiejszy gość. Zespół zadebiutował śpiewem na Pasterce w macierzystym kościele parafialnym. Zostali wówczas ciepło przyjęci przez parafian, co dodało im ochoty do dalszej pracy i zachęciło nowych kandydatów. Ilustruje to fakt, że z początkowego składu 16 osób zespół powiększył się do liczby 26 podczas debiutu, a obecnie liczy ok. 40 chórzystów. W roku 1995 wstąpili do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Od początku istnienia aktywnie uczestniczyli w życiu parafii. Okazją do śpiewu są uroczystości kościelne, ważne rocznice, śluby, nie sposób wymienić wszystkiego. Często też są zapraszani przez władze miejskie do występów podczas ważnych wydarzeń odbywających się w mieście. Śpiewają nie tylko w rodzimej parafii, ale także w innych kościołach, często bardzo odległych, a także za granicą. Odwiedzili już: Słowację, Czechy, Włochy, Austrię, Niemcy, Holandię, Szwajcarię i Francję. Biorą udział w przeglądach i konkursach, próbując swoich sił pod czujnym okiem jurorów. Jednak z dużo większą swobodą i radością śpiewają na koncertach, zwłaszcza z towarzyszeniem orkiestry. Chór wykonuje utwory muzyki sakralnej różnych epok, dzieła kompozytorów klasycznych i współczesnych. Śpiewają a cappella oraz z towarzyszeniem orkiestry kameralnej i solistów. Wspólnie nie tylko pracują, ale i bawią się. Wycieczki, zabawy to spotkania nastawione głównie na odpoczynek, lepsze poznanie się i miłe spędzenie czasu. Owocują one często wzmożonym zapałem do dalszych ćwiczeń i ciekawymi pomysłami na przyszłość. Nagrali kilka płyt. W dzisiejszej audycji prezentujemy ich najnowsze dzieło, krążek zatytułowany „Czekanie”, na którym gościnnie wystąpili: Mietek Szcześniak. Jorgos Skolias, Viola Brzezińska, Patrycja Gola i Ewa Uryga.


 

50 Gospel Box 14 10 2o10

Chór Cantore Gospel powstał we wrześniu 2002 roku przy Stargardzkim Centrum Kultury na bazie chórów szkolnych. Wszystko zaczęło się w Osieku. W sierpniu 2002 roku na festiwal wyjechała grupa 15 chórzystów, gdzie pod fachowym okiem czarnoskórej wokalistki Ruth Lynch chórzyści poznawali tajniki wykonywania gospel. Na kolejnych festiwalach, w następnych latach, chór wypadał coraz lepiej i zdobywał nagrody. Śpiewają na uroczystościach miejskich i religijnych i nie tylko w Stargardzie, ale w wielu miastach w Polsce i za granicą. Brali udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Mosciano San Angelo we Włoszech. Koncertowali w Austrii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Francji, ale najważniejszy i najbardziej wzruszający dla nich był występ i spotkanie z Janem Pawłem II w lipcu 2004 roku. Bardzo dużo pracują, średnio w ciągu roku dają 26 koncertów. W repertuarze mają około 100 utworów, w tym dwie Msze Jana Szopińskiego, Missa Brevis Mariana Sawy, Pop Oratorium „Miłosierdzie Boże” Zbigniewa Małkowicza oraz Kantatę Bożonarodzeniową. Byli współautorami płyty „Na chwałę Panu”. Pozazdrościli innym ośrodkom i od kilku lat organizują stargardzki festiwal muzyki gospel  pod nazwą Stargard Gospel Days. W trakcie festiwalu odbywają się warsztaty prowadzone przez wielebnego Lee Browna i jego muzyków, dodatkowo zajęcia wokalne prowadziła znakomita wokalistka jazzowa Celina Muza. W ciągu pięciu lat istnienia chóru śpiewało w nim około 104 chórzystów, trzy razy zmieniał się skład zespołu instrumentalnego. Aktualnie w chórze śpiewa około 30 osób. Rozmawiamy z dyrygentką i założycielką chóru Marią Pyrą.


audycja nr 49
Gospeople istnieje od listopada 2006 roku. Idea powstania chóru zrodziła się po IV Warsztatach Gospel w Lublinie, kiedy to chórzyści zapragnęli, aby każdy, kto chce śpiewać w Lublinie, na co dzień ten szczególny rodzaj muzyki, jakim jest gospel, miał taką możliwość. Obecnie w skład chóru wchodzi grupa pełnych energii i talentu 30 osób w różnym wieku. Gospeople wykonuje muzykę głównie w języku angielskim, ale w ostatnim czasie w repertuarze zespołu pojawią się również utwory w języku polskim. Jest to połączenie radosnego, nowoczesnego brzemienia wielogłosowego chóru z przesłaniem chrześcijańskich wartości. Swoja nazwę chór zawdzięcza połączeniu dwóch słów z języka angielskiego: GOSPEL oraz PEOPLE, gdzie GOSPEL oznacza Dobra Nowinę, Słowo Boże (od innego połączenia angielskich słów: God i Spell) a PEOPLE – ludzie, co daje GOSPEOPLE czyli po polsku – Ludzie Gospel. Ludzie Dobrej Nowiny. Naszym gościem jest dziś jedna z chórzystek Karolina Oleksiewicz.

 

 

48 Gospel Box 30 09 2010

Tego Jeszcze nie było w naszym programie !!!
” RIO w Rowie ”
Co to takiego? Wszelkich zainteresowanych zapraszamy do wysłuchania audycji gdzie
znajdziecie odpowiedzi co kryją te ciekawe słowa
Naszymi Gośćmi są Sylwia Stencel i Gabrysia Rudawska z Holy Noiz którzy zamieszani są w to
nieprzeciętne wydarzenie
Zapraszamy

47 Gospel Box 23 09 2010

Październik to złoty miesiąc dla muzyki uwielbienia. Już po raz piąty Kraków zamieni się w Polską stolicę gospel dzięki Festiwalowi 7Xgospel, który tym razem już od września kusi przedfestiwalowymi koncertami. 7xgospel to nie tylko muzyka. Jak co roku organizatorzy zapraszają na: wykłady, seminaria, jam sessions, filmy, koncerty i warsztaty. Do tej pory Festiwal odwiedziło wiele gwiazd muzyki gospel zarówno z Europy jak i z USA, a także najlepsze polskie chóry. Naszym gościem jest pomysłodawczyni pierwszych warsztatów gospel w Polsce, liderka Kraków Gospel Choir, osoba odpowiedzialna za rozprzestrzenianie się w niewiarygodnym tempie muzyki gospel w naszym kraju – Lea Kjeldsen. Więcej informacji na temat festiwalu znajdziecie na stronie internetowej www.7xgospel.com.pl

 

46 Gospel Box 17 09  2010

 

W życiu Mirka „Koli” Kolczyka wszystko toczyło się szybko. W drugiej klasie szkoły podstawowej zapalił pierwszego papierosa, pojawił się pierwszy alkohol, coraz więcej czasu spędzał na podwórku, uciekał z domu. Przed ukończeniem szkoły podstawowej jego kumple pierwszy raz zabrali go na włamanie. Podczas jednego z kolejnych włamań wpadł. Trafił do więzienia. Po wyjściu trafił z deszczu pod rynnę. Przestał, co prawda kraść, ale zaczął handlować marihuaną i haszyszem. Wszystko zmieniło się, kiedy po raz pierwszy zaczął się modlić. Nieszczęśliwy, zniechęcony swoim marnym życiem, upadł na kolana i zaczął szlochać. Wołał: „Boże, pomóż mi żyć, bo ja sam nie potrafię.” I Bóg wysłuchał go. – To był najpiękniejszy dzień w moim życiu – mówi. Kola zmienił swoje życie, zaczął ewangelizować ludzi. Teraz wie, że chce mówić o tym, co zrobił dla niego Bóg. Stał się nowym, silnym człowiekiem. Hip-hop, który wcześniej był dla niego źródłem upadków, teraz stał się narzędziem w walce o dusze innych młodych ludzi. – Pamiętacie historię Dawida i Goliata? – pyta w audycji Mirek. – Dawid uciął mu głowę jego własnym mieczem. Dla mnie to był znak, że mam dalej zajmować się hip-hopem. W naszym magazynie Kola nie tylko opowiada o swoim życiu, ale także, specjalnie dla naszych słuchaczy, nawija na freestylu, do bitu, który – z wielkim entuzjazmem – przygotował dla niego DJ Grzechu.

45 Gospel Box 09 09 2010

- Muzyka gospel, to muzyka radości, nie tylko tej rozumianej powierzchownie, ale także takiej, która przenika ludzkie cierpienie i wypływa ze spotkania z Bogiem – mówi Aleksandra Puacz-Markowska, muzyk, wokalistka i dyrygent, organizatorka pierwszych warsztatów Calvary Gospel. – Miejsce narzuca nam tematykę, zwłaszcza, że warsztaty odbędą się po Zaduszkach – dodaje. – To trudne zadanie dla prowadzących, ale myślę, że sobie poradzą, przyjadą do nas najlepsi. Pierwsze warsztaty Calvary Gospel, w Górze Kalwarii, odbędą się w dniach 20 i 21 listopada 2010. Poprowadzą je znakomici czarnoskórzy instruktorzy gospel z Kenii i Nigerii: Marsha Otondi i Elvis Ediagbonya oraz charyzmatyczna dyrygentka i wokalistka grupy „New Gospel Generation”: Joanna Wątor. Szczegóły i zapisy na stronie organizatora, Fundacji Promocji Nieprofesjonalnych Zespołów Muzycznych PROMOTUS – www.promotus.pl

44 Gospel Box 29 07 2010

Chór Shema to czterdziestoosobowa grupa młodych ludzi, wokalistów i muzyków z Rzepina, Sułowa, Drzeńska, Słubic i Ośna Lubuskiego. Zespół powstał w 2005 roku. W repertuarze chóru znajdują się utwory reprezentujące odmiany muzyki chrześcijańskiej: worship songs (pieśni uwielbienia) i contemporary gospel (gospel współczesny). Zespół organizuje koncerty, warsztaty muzyczne, uczestniczy w konkursach. Założycielami grupy są Katarzyna i Tomasz Leśniak. Dziś w naszym programie kilka utworów chóru, o których opowiada Katarzyna Leśniak.

43 Gospel Box 22 07 2010

Długi wyszedł nam ten odcinek. To dlatego, że chcieliśmy zaprezentować jak najwięcej muzyki, która do nas trafiła. Usłyszycie dziś covery dinozaurów muzyki The Beatles w interpretacji The Persuassion, zespołu a capella, który zaczynał w latach 60. W programie także rozmowa z Katarzyną Leśniak, dyrygentem chóru Shema z Rzepina, który niedługo organizuje warsztaty wokalne.

42 Gospel Box 24 06 2010

Niepotrzebne są wielkie słowa, po prostu robimy to, co dla drugiego człowieka jest potrzebne – mówi Mietek Szcześniak, który 3 lipca wystąpi w Poznaniu na rzecz powodzian. Razem z nim na scenie zobaczyć będzie można Natalie Niemen, Kraków Gospel Choir, God’s Property z Tychów, poznański Gospel Joy i grupę reGeneration prowadzoną przez Briana Fentressa. Tego samego dnia w swoim rodzinnym mieście dla powodzian zaśpiewa Szczecin Gospel Choir. W programie oprócz znakomitej muzyki msza św. w intencji powodzian, spektakl komediowy dla dzieci, a także ognisko z kiełbaskami i mnóstwo innych atrakcji. – Jakie to atrakcje niech pozostanie naszą niespodzianką – mówi Edyta Turowska, dyrygentka chóru, kompozytorka i autorka tekstów. Rozmawiamy także o gatunku gospel contemporary, którego przedstawicielem jest szczeciński chór. Na koniec rozmowa z Wojciechem Zagułą dyrektorem festiwalu Song of Song’s. W tym roku legendarny już festiwal odbędzie się po raz trzynasty i niestety ostatni. Dlaczego? Odpowiedź w programie.

41 Gospel Box 10 17 2010

W odcinku powracamy do uroczystości Bożego Ciała i omawiamy Koncert Chwały w Lublinie Naszym gościem jest Grzegorz Głuch lider Gospel Rain który pełnił rolę szefa muzycznego koncertu i opowiada co wydarzyło się w 8 już edycji. Prezentujemy świadectwa znanego komentatora Przemka Babiarza i Mirka Kola Kolczyka które wygłosili w Boże Ciało. Przenosimy się także do Opola gdzie za pośrednictwem pani Mari Kowal dowiadujemy się jak w tym mieście udał się pierwszy koncert.

40 Gospel Box 10-06-2010

 

„Jestem Przekonany że ten koncert Duchem przewyższył poprzednie edycje o 2 klasy”
Tak mówił Jan Budziaszek, który jest gościem naszej najnowszej audycji.
W programie relacja z koncertu JSJD w Rzeszowie, podsumowanie koncertu, fragmenty nagrań , świadectwa
Zajrzyjcie również do działu galeria, gdzie można obejrzeć fotki z tegorocznego koncertu
Zapraszamy do słuchania i oglądania:)

 

39 Gospel Box 03 06 2010

Uroczystość Bożego Ciała to czas, w którym Bóg mówi nam, że nie jesteśmy sami. O tym przypominają trzy koncerty, które organizowane są tego dnia w Rzeszowie, Lublinie i Opolu. Naszym gościem jest Maria Kowal ze wspólnoty Odnowy w Duchu Św. z Opola, która opowiada o Koncercie Uwielbienia w swojej archidiecezji. Przypominamy też wypowiedzi Grzegorza Głucha (Koncert Chwały) i Jana Budziaszka (Jednego Serca Jednego Ducha)

38 Gospel Box 27 05 2010

Naszym Gościem Jest Hubert Sajda który opowiada o o IV obozie gospel W Skokach
Oraz o Brianie Fentress’ie który od jakiegoś czasu mieszka w Polsce
i z powodzeniem prowadzi warsztaty w wielu miastach naszego kraju

37 Gospel Box 20 05 2010

 

Przed nami wiele interesujących wydarzeń w świecie muzyki gospel. 3 czerwca, w Uroczystość Bożego Ciała, aż trzy znakomite koncerty: „Jednego Serca Jednego Ducha” w Rzeszowie, „Koncert Chwały” w Lublinie i koncert ekumeniczny „Bądź jak Jezus!” w Chorzowie. Naszym gościem jest Grzegorz Głuch z zespołu Gospel Rain, który opowiada o organizowanym przez siebie „Koncercie Chwały” oraz nowej płycie chóru, zarejestrowanej podczas koncertu 19 maja. Naszym gościem jest też Zofia Ludew, dyrygenta Bełchatowskiego Chóru Gospel, która zaprasza na II Warsztaty Gospel w Bełchatowie, tym razem z udziałem Norrisa Garnera.

36 Gospel Box 06 05 2010

 

Wielkimi krokami zbliża się uroczystość Bożego Ciała, a więc także koncert ewangelizacyjny „Jednego Serca. Jednego Ducha”, który stał się już w Rzeszowie tradycją. W tym roku jak zwykle pieśni i piosenki religijne w najlepszym, w pełni profesjonalnym wykonaniu, nad czym czuwa Marcin Pospieszalski. Naszym gościem jest po raz kolejny pomysłodawca tego wydarzenia Jan Budziaszek.

35 Gospel Box 29 04 2010

Witamy po krótkiej przerwie spowodowanej Katastrofš samolotu w Smoleńsku… Naszym gościem jest Grzegorz Głuch, lider i dyrygent jednego z najstarszych zespołów muzyki chrześcijańskiej w Polsce Gospel Rain. Rozmawiamy o najnowszej płycie chóru, noszącej tajemniczy tytuł „N”, której rejestracja odbędzie się podczas koncertu w Lublinie 19 maja.

34 Gospel Box 08 04 2010

 

Muzyka gospel, to przede wszystkim muzyka uwielbienia, jakby stworzona do wykonywania w okresie wielkanocnym. Dziś prezentujemy utwory stricte wielkanocne, które znajdują się repertuarze każdego chóru gospel

33 Gospel Box 25 03 2010

 

Rytmy Dobrej Nowiny to zespół-wspólnota, który, mimo że nie istnieje od prawie trzech lat, wciąż fascynuje swoją muzyką. To właśnie na ich kawałek „Z Tobą Panie” głosowaliście w konkursie na piosenkę roku 2009. W maju ubiegłego roku gościem Gospel Box był Grzegorz Miśta, lider RDN. Dziś rozmawiamy z Marzeną Konarską, wokalistką Rytmów, która przypomina o sobie na płycie „Pieśni Wielkopostne”. Razem z nią pasyjnie zagrali: znany z zespołu 40i30/70 Robert Ruszczak (akordeon, sopiłki), Jacek Ryszewski (gitara klasyczna), Mirosław Mały (kontrabas)..

32 Gospel Box 18 03 2010

 

Podobno w stylistyce gospel nie da się napisać pieśni w klimacie wielkopostnym. W dzisiejszej audycji obalamy ten stereotyp. Prezentujemy kilka utworów, które zarówno muzycznymi brzmieniami jak i w warstwie tekstowej są niemal stworzone do wykonywania ich w Wielkim Poście. Muzyka gospel to przede wszystkim radosne uwielbienie Stwórcy, ale też zaduma nad cierpieniem, umieraniem, nawróceniem i Zmartwychwstaniem.

31 Gospel Box 04 03 2010

 

- Gospel to coś więcej niż muzyka, to spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem – mówi Joanna Wątor, kierownik warszawskiego chóru New Gospel Generetion, który jest organizatorem III Warsztatów „Uwielbienie Boga w Muzyce” w Warszawie. W magazynie prezentujemy utwory Marka Beswicka i chóru Power Praise z Londynu. Mark jest jednym z instruktorów zaproszonych na warsztaty. Więcej na temat imprezy dowiecie się wchodząc na stronę www.rodzinagospel.pl

30 Gospel Box 25 02 2010

Konkurs na piosenkę roku Magazynu Gospel Box rozstrzygnięty! Najwięcej głosów oddaliście na utwór Bełchatowskiego Chóru Gospel „There is no other name”! Na drugim miejscu znalazł się psalm z najnowszej płyty TGD „Błogosław duszo moja Pana”. Trzecią pozycję zajęły „Skrzydła” zespołu Metanoia.pJPII. Wszystkim słuchaczom bardzo serdecznie dziękujemy za oddane głosy. Oby tak dalej!

29 Gospel Box 18 02 2010

Jan Budziaszek, który ostatnio gościł w naszym magazynie telefonicznie, tym razem odwiedził nas osobiście! W Magazynie Gospel Box reportaż Grzesia Juziaka z tych odwiedzin. Usłyszymy głosy ludzi, którzy od początku tworzą wspólnie z Janem Budziaszkiem koncert „Jednego Serca, Jednego Ducha”, a także wspaniałe świadectwo samego perkusisty Skaldów, który dzieli się swoją droga do Boga i ufnością w Jego prowadzenie.

28 Gospel Box 04 02 2010

- To wszystko łaska od Boga, ten koncert i wszystkie cuda z nim związane – zapewnia nasz gość Jan Budziaszek, perkusista Skaldów, pisarz i świecki ewangelizator. Rozmawiamy o koncercie „Jednego Serca. Jednego Ducha”, który z jego inicjatywy odbywa się każdego roku w Rzeszowie. W audycji utwory z ostatniego spotkania, które znalazły się na płycie zatytułowanej po prostu „Rzeszów 2009″.

27 gospel box 28 01 2010

Należy do elity polskich wokalistek. Jej głos wyróżnia się rozległą skalą i wielką siłą. Nie sposób jej zaszufladkować. Śpiewa ekspresyjnie, sugestywnie. Potrafi tak stopić się z zespołem, ze każdy koncert jest rodzajem misterium. Jej kolejne projekty to wybory serca wsparte talentem, pasją i dążeniem do doskonałości ujęte w stylistyce jazzowej, soulowej, bluesowej czy gospel, choć dzięki swej wrażliwości i intuicji potrafi odnaleźć się w każdej muzyce. Ewa Uryga jest gościem tego wydania Gospel Box. Powtarzamy także konkursowe zestawienie naszych propozycji na Piosenkę Roku 2009 audycji Gospel Box.

26 gospel box 21 01 2010

Konkurs na piosenkę roku 2009! Zapraszamy do głosowania. Wyślij maila na adres kontakt(at)gospelbox.pl z max. trzema tytułami piosenek, które emitowane były w Gospel Box w ubiegłym roku. Zestawienie nominowanych utworów znajdziesz na głownej stronie naszego serwisu www.gospelbox.pl. Wśród tych, którzy nadeślą swoje propozycje piosenki roku wylosujemy najnowszą płytę zespołu „Dzieci Gromu”. Zapraszamy!

25 gospel box 07 01 2010

Gospel to także kolędy i piosenki świąteczne. Wiele zespołów i chórów ma tego typu muzykę w swoim repertuarze. Dziś prezentujemy kolędy m.in. Gospel Rain (premiera), Bełchatów Gospel Singers, Bełchatowskiego Chóru Schola Cantorum i Sienna Gospel Choir.