Mietek śpiewa wiersze ks. Twardowskiego
foto: facebook.com/pages/Mietek-Szcześniak

Mietek śpiewa wiersze ks. Twardowskiego

Mietek Szcześniak zapowiedział na facebooku wydanie nowej płyty z tekstami ks. Jana Twardowskiego. Kompozycja będzie hołdem złożonym poecie w setną rocznicę jego urodzin (1915 – 2015). – Powstanie tej płyty było moim marzeniem od wielu lat – mówi Mietek.

Jego kompozycja do wiersza pt. „Wiersz z banałem w środku” ks. Jana Twardowskiego – zaśpiewana przez niego jako piosenka pt. „Spoza nas” stała się wielkim przebojem, najczęściej publikowaną w radiach i wydawaną w kompilacjach piosenką Szcześniaka.

 

Zamierzenie artysty było proste.

Chcę podzielić się swoją ulubioną twórczością Twardowskiego, przenosząc jego wiersze z serc do głów i na usta, żeby można było je śpiewać tańczyć, śmiać się i płakać niewymuszenie i po prostu – jak w wierszach Twardowskiego – opowiada Mietek.

Forma miała dodać lekkości i podkreślić to, co ważne dla poety i kompozytora – ciepłą nadzieję, afirmację poetyckiej prostoduszności, zdystansowanej a niewymuszonej mądrości codziennej i zupełnie niecodziennej.

Dlatego opracowane przez Szcześniaka wiersze opowiedziane są przez kompozycje nawiązujące do akustycznej, lekkiej i pełnej słońca muzyki brazylijskiej, jej wyraźnych rodzajów: bossanova, samba, chorinjo, sao. Płyta jest w całości nagrana akustycznie, ma szlachetne, organiczne brzmienie.

Żeby do treści dodać niezłą formę – została nagrana przez brazylijskich muzyków w USA. Instrumentarium: gitara, bas, fortepian, trzech perkusjonistów, chórki (wśród nich też Grażyna Auguścik) oraz zaaranżowany przez K. Herdzina – kwartet smyczkowy.

Kilka piosenek artysta sprawdza na koncertach – działają nad wyraz skutecznie ! 
Wygląda na to, że słuchacze tę płytę pokochają. Niewymuszenie.