Płyniemy pod prąd

„Fala miłosierdzia” – to tytuł piosenki nowego zespołu UNDER30, która stanie się oficjalnym utworem akcji Bilet dla Brata. Premiera miała miejsce w programie „Między ziemią a niebem” w TVP1 1 lutego, w samo południe. Zespół UNDER30 powstał w tym roku i jest grupą, jak mówią sami muzycy, „towarzyszącą Światowym Dniom Młodzieży”.

Na pomysł wpadła Magda Frączek, a wszystko zaczęło się od inspirujących słów papieża Franciszka, wypowiedzianych do wolontariuszy w Rio: 

Tak, pod tym względem proszę, abyście się buntowali przeciwko owej kulturze tymczasowości, która w istocie jest przekonana, że nie jesteście w stanie podjąć odpowiedzialności, że nie jesteście w stanie prawdziwie kochać. Ufam wam młodym i modlę się za was. Miejcie odwagę <<płynąć pod prąd>>. A więc odważcie się być szczęśliwymi. 

Tak naprawdę pewne myśli nie dawały jej spokoju, poczuła, że zaangażowanie młodych muzyków w Światowe Dni Młodzieży nie zależy od jakiś tam bliżej niezidentyfikowanych ludzi, ale od jednostek.

 Jeśli my czegoś nie zrobimy, to zawsze będziemy odczuwać ten brak

– pomyślała Magda Frączeki napisała do muzyków, których na dobrą sprawę nie znała dobrze. Napisała do nich i miesiąc później spotkali się w Katowicach, aby pogadać. Okazało się, że każdy ma pragnienie zrobienia czegoś zupełnie bezinteresownego i nowego, specjalnie na okazję Światowych Dni Młodzieży.  

Chodziło o wyjście ze swojej strefy komfortu i pójście za Słowem, bez zapewnienia, czy cokolwiek się uda

– mówi Magda. 

 

Członkowie zespołu: 

Magdalena Frączek / voc, piano
kompozytorka, autorka muzyki i tekstów, pianistka i wokalistka. Urodzona w 1989 roku w Raciborzu. Założycielka zespołu Love Story, z którym nagrała dwie płyty („Love Story: Live”, „Talitha kum”). W 2013 roku rozpoczyna samodzielną drogę muzyczną, wydając debiutancką płytę pt. „Effatha” (otwórz się). Obecnie mieszka w Warszawie. 

Agnieszka Musiał / voc
wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Urodzona w Bolesławcu. Na co dzień wokalistka zespołu New Life' m (Joachim Mencel, Robert Cudzich, Marcin Pospieszalski, Piotr Jankowski), w którym śpiewali: Natalia Niemen, Mietek Szcześniak, Basia Włodarska. Obecnie pracuje nad swoją autorską płytą. 

Jessica Karlińska / voc, Paweł Karliński / voc, guitar
on – kompozytor, gitarzysta, producent muzyczny, realizator dźwięku, ona – wokalistka; mieszkają w Poznaniu. Współtwórcy zespołu Soudarion, jednego z najciekawszych muzycznych zespołów chrześcijańskich ostatnich lat. 

Adam Kabaciński / voc, bass
producent, basista, multiinstrumentalista. Mieszka we Wrocławiu, pochodzi ze Szczecina. Zaangażowany w wiele projektów muzycznych, m.in. Night Marks Electric Trio, Paulina Przybysz, Yuuki. Studiował w Instytucie Jazzu w Katowicach. 

Grzegorz Brylak / voc, drums

perkusista, wokalistka, kompozytor, multiinstrumentalista. Mieszka w Poznaniu. Twórca projektu Vintage Ediotion, perkusista zespołu Propaganda Dei. 

 

O akcji Bilet dla brata:

Piosenka „Fala miłosierdzia” będzie, jak wspomnieliśmy, oficjalnym utworem akcji Bilet dla Brata. Jak wiemy w 2016 r. Polska po raz kolejny będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży. 

Dla wielu młodych ludzi z państw Europy Wschodniej i Zakaukazia Światowe Dni Młodzieży 2016 to najbardziej dostępne z dotychczasowych spotkań młodych – choć wciąż trudne do zrealizowania z przyczyn finansowych. Dla Polaków, to wyjątkowa możliwość pomocy młodzieży ze Wschodu w zrealizowaniu marzenia o przyjeździe do Polski i udziale w Światowych Dniach Młodzieży. Właśnie dlatego powstał Bilet dla Brata – dzieło pomocy pielgrzymom ze Wschodu.  Celem działań jest: zaangażowanie jak najszerszego grona osób dobrej woli w przygotowanie tego wydarzenia, promocja inicjatyw kulturalnych, charytatywnych i duszpasterskich – zarówno ogólnopolskich, jak też lokalnych, zebranie funduszy, które zostaną przeznaczone na dofinansowanie udziału w XXXI ŚDM w Polsce młodzieży z trzynastu krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia. Te kraje, to: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Litwa, Mołdawia, Rosja, Tadżykistan, Turkmenistan,Ukraina i Uzbekistan. Projekt, trwa od 13 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2016 r. To znakomita okazja do włączenia się w przygotowania ŚDM w Polsce, zarówno poprzez wsparcie materialne lub promocyjne, jak też przez udział w proponowanych wydarzeniach duszpasterskich i kulturalnych. To również szansa na promocję własnych działań i pomysłów: lokalnych, które będą mogły zaistnieć na dużą skalę, a także ogólnopolskich i międzynarodowych, które mają szansę trafić do nowych odbiorców.

foto: www.facebook.com/underthirtyofficial