Premiera hymnu ŚDM
fot. Marcin Jończyk / Stacja 7

Premiera hymnu ŚDM

6 stycznia o godzinie 12.00 w Krakowie - w święto Objawienia Pańskiego - na zakończenie pochodu orszaku Trzech Króli, wysłuchaliśmy prawykonania oficjalnego hymnu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.


Na początku grudnia tekst hymnu ŚDM Kraków 2016 został ostatecznie zaaprobowany przez Papieską Radę ds. Świeckich.
- Od tego czasu szukaliśmy momentu, w którym chcielibyśmy to światu objawić. Z trzech pomysłów żaden nie wydał się lepszy niż święto Objawienia Pańskiego. Bo liczymy, że Światowe Dni Młodzieży, w tym hymn, będą okazją, żeby cała ziemia zobaczyła Boga miłosiernego- mówił ks. Tomasz Kijowski, dyrektor Biura Prasowego ŚDM Kraków 2016.


fot. Marcin Jończyk / Stacja 7

W prawykonaniu hymnu wezmą udział artyści, którzy przygotowali studyjne nagranie dzieła – chór, orkiestra symfoniczna i zespół muzyczny. Jeżeli do tego czasu tekst hymnu zostanie przetłumaczony na inne języki, to prawdopodobnie na krakowskim rynku będzie można usłyszeć refren już w pięciu językach.

- Naszym celem jest, żeby mieszkańcy Krakowa poczuli się gospodarzami ŚDM – mówił ks. Kijowski zapowiadając, że z tej okazji dzieci otrzymają specjalne baloniki.

W momencie premiery hymnu w Internecie pojawi się materiał wideo zarejestrowany w czasie nagrania studyjnego przygotowany przez portal Stacja7. Zapowiedziano też powstanie oficjalnego teledysku, który będzie promował zarówno ŚDM, jak i Kraków i całą Małopolskę.


Autorem słów i melodii hymnu „Błogosławieni miłosierni” jest Jakub Blycharz. Tekst hymnu został zaczerpnięty z Pisma Świętego a jego refrenem są słowa jednego z błogosławieństw, które jest hasłem ŚDM 2016: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Informację o terminie prapremiery oficjalnego hymnu ŚDM 2016 podano w czasie dzisiejszej konferencji prasowej Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara, poświęconej najbliższej edycji Orszaku Trzech Króli w Krakowie.

fot. Marcin Jończyk / Stacja 7

Krakowskie orszaki wyruszą 6 stycznia ok. godz. 11.00. Czerwony z Wawelu, niebieski z Placu Matejki a zielony z nowego miejsca – Placu Sikorskiego. Wszystkie w południe spotkają się na Rynku Głównym, gdzie przewidziano wspólne kolędowanie.

W czasie wydarzenia Dzieło Pomocy św. Ojca Pio będzie zbierało środki na utrzymanie mieszkalnictwa wspieranego dla rodzin i osób bezdomnych. Zbiórkę wspomogą krakowscy stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.