Złoto dla Golców

W ciągu zaledwie trzech tygodni od ukazania się nowy album Golec uOrkiestry, będący rejestracją koncertu kolęd i pastorałek w bazylice na Jasnej Górze, osiągnął status złotej płyty. W Polsce warunkiem uzyskania przez płytę tej kategorii jest osiągnięcie przez nią progu sprzedaży w wysokości 15 tys. egzemplarzy CD.

Znawcy rynku muzycznego przyznają, że to prawdziwy ewenement, by płyta z repertuarem kolędowo-pastorałkowym cieszyła się takim zainteresowaniem słuchaczy. Album braci Golców, którego sprzedaż rozpoczęła się 24 listopada, stał się niezwykle popularny wśród melomanów i prawdopodobnie ma szansę na osiągnięcie niebawem statusu płyty platynowej, z progiem sprzedaży na poziomie 30 tys. egzemplarzy.

  

Łukasz Golec przyznaje, że album nagrany rok temu w jasnogórskim sanktuarium to jedno z najlepszych osiągnięć artystycznych w 15-letniej karierze zespołu. - Bardzo mocno zaangażowaliśmy się w to przedsięwzięcie, czuć było, że wszystko to było wiarygodne, od serca, że nie w tym manipulacji i wyrachowania, lecz autentyczne przeżywanie. Gdy graliśmy, czasami przechodziły ciarki. Tak muzyka czasami działa. Także słuchacze zauważyli, że tak nam właśnie w duszy gra, że nie udajemy – podkreślił.

Najnowszy album Golec uOrkiestry „Koncert kolęd i pastorałek w Bazylice Jasnogórskiej” zawiera 21 utworów na CD i 25 na DVD. Słynni bliźniacy z Milówki wykonują najpiękniejsze bożonarodzeniowe utwory w towarzystwie znakomitych muzyków i wokalistów. Obok tradycyjnych instrumentów góralskich wykorzystano barokowe instrumenty dęte, jasnogórskie organy oraz rockowe gitary.

Dwugodzinny koncert odbył się 13 grudnia 2013 r. W jasnogórskiej bazylice Golec uOrkiestrze akompaniowali: lubelski chór Gospel Rain pod dyrekcją Grzegorza Głucha, kwartet dęty znakomitego puzonisty prof. Zdzisława Stolarczyka. Na na XVII-wiecznych skrzypcach Antonio Stradivariusa zagrała zaś laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, Agata Szymczewska.

Podczas koncertu pojawili się też beskidzcy dudziarze i trombiciarze oraz najmłodsi muzykujący podopieczni Fundacji Braci Golec, w tym dzieci Pawła i Łukasza – Maja, Bartuś i Antosia Golcowie.