Apel Jasnogórski w Modlitwie w Drodze

Czy bardzo klasyczną i poważną pieśń można zaaranżować w nowy, fascynujący sposób? Okazuje się, że tak. Efektem jest utwór, który porusza serce i niesamowicie ożywia tradycyjną modlitwę. Za aranżacją Apelu Jasnogórskiego stoi młody jezuita, Dominik Dubiel. Razem z ekipą zaprzyjaźnionych muzyków stworzył piękne i poruszające dzieło.

Muzyczne produkcje, które tworzy dla Modlitwy w drodze wpisują się w projekt The Jesuit Music, gdzie wspólnie z przyjaciółmi tworzy muzykę inspirowaną duchowością ignacjańską. – Piszę lub opracowuję utwór, zapraszam zaprzyjaźnionych muzyków i razem dumamy co z tym zrobić od strony muzycznej, aranżacyjnej etc. – opowiada Dominik.

Na swojej stronie na facebooku napisał, że Apel, który zaangażował jest takim utworem, w którym można odnaleźć „odrobinę piękna”. Myślę, że piękno sztuki - w tym kontekście muzyki - owszem, dotyka naszej sfery uczuciowej, emocjonalnej i intelektualnej, ale budzi w nas coś więcej, dotyka czegoś głębszego – mówi Dominik Dubiel. – Dla mnie każdy projekt w którym uczestniczę, niezależnie od tego, czy jest świecki czy religijny, jest formą kontaktu z Panem Bogiem. Podobnie kiedy słucham muzyki jako odbiorca. Nie w takim znaczeniu, jakoby zastępował mi modlitwę, bo to jest inny rodzaj kontaktu, ale jestem przekonany, że jest to forma spotkania z Panem Bogiem. 

Nowa aranżacja apelu to nie tylko projekt artystyczny. Muzykom zależało także na tym, by służył jako modlitwa. – Miałem taki etap, w którym bardzo służyła mi duchowo modlitwa uwielbienia, spontaniczna, charyzmatyczna i wtedy zetknąłem się z pojęciem modlitwy przez muzykę. Uświadomiłem sobie jednak, że ta modlitwa przez muzykę - tak jak jest często rozumiana przez muzyków zaangażowanych w jakieś ruchy charyzmatyczne - jest często pojmowana przede wszystkim  jako poruszenie emocjonalne – mówi Dubiel.

Śpiew: Kasia Bogusz (wokalistka zespołu Dikanda)
Skrzypce: Tomasz Pawlak (skrzypek w Kapela Hanki Wójciak)
Kontrabas: Mateusz Frankiewicz (twórca tekstów, producent i instrumentalista, producent płyty Nie ma tu Ciebie)
Realizacja audio: Mateusz Hulbój
Miks/mastering: Mateusz Frankiewicz / Mateusz Hulbój
Produkcja muzyczna: Dominik Dubiel SJ
Całość sfilmował: Mikołaj Cempla
Produkcja: Modlitwa w drodze